Wyciąganie ręki pozwala odkryć przede wszystkim temu, który to robi, że istnieje w nas zdolność do wykonywania gestów, które nadają życiu sens. Ileż wyciągniętych rąk widzimy codziennie! Niestety, coraz częściej zdarza się, że pośpiech wciąga nas w wir obojętności do takiego stopnia, że nie potrafimy docenić ogromu dobra, które codziennie dokonuje się w ciszy i z wielką szczodrością. Zdarza się, iż dopiero wtedy, gdy dzieją się rzeczy wywracające kurs naszego życia, nasze oczy stają się zdolne do zobaczenia dobroci „świętych z sąsiedztwa”,     

                             (Orędzie na Dzień Ubogich , Ojciec Święty Franciszek)

Wolontariusze Caritas i Fundacji KGHM Polska Miedź rozpoczynają dziś akcję przygotowywania paczek dla seniorów. Jest to kontynuacja organizowanej przez Caritas Polska akcji #PomocDlaSeniora. Paczki możemy przygotować dzięki uprzejmości głównego  sponsora, którym jest Fundacja KGHM Polska Miedź. Żołnierze 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej sprawnie zapakowali i dostarczyli żywność do Parafialnych Zespołów Caritas.

– Kiedy przychodziliśmy do naszych babć i dziadków zawsze czekały na nas drobne upominki czy łakocie, dziś to seniorzy potrzebują takich gestów dobroci i pamięci – mówi ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej – To ważne byśmy w tym trudnym czasie pandemii nie zapominali o tych najsłabszych, o naszych seniorach. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni Fundacji KGHM, która nie pierwszy raz okazuje tak wiele serca ludziom potrzebującym – dodaje ksiądz Dyrektor.

– KGHM jest zawsze gotowy do pomocy najbardziej potrzebującym osobom. W tym trudnym czasie związanym z pandemią chcemy być solidarni i pokazać to w praktycznych działaniach. – zaznacza  Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A. -Ochrona naszych rodziców czy dziadków to nasz obowiązek. Dlatego angażujemy m.in. wolontariuszy naszej firmy, którzy już nie raz udowodnili jak potrafią się zmobilizować. Uruchomiliśmy kompleksowy pakiet wsparcia seniorów, który będziemy realizować na Dolnym Śląsku, gdzie bije serce naszej firmy – zapewnia Prezes Zarządu

Przygotowane przez nas paczki trafią do parafialnych zespołów Caritas, które rozprowadzą je wśród osób najbardziej potrzebujących. To 17 zespołów działających w naszej archidiecezji, w których nasi wolontariusze opiekują się osobami, którym jest szczególnie ciężko, zwłaszcza seniorami.

Według Diecezjalnego Koordynatora Parafialnych Zespołów Caritas, Roberta Jadwiszczaka, istotne jest to, że rozprowadzaniem paczek zajmują się właśnie wolontariusze z naszych parafialnych zespołów – Oni najlepiej znają tych, którzy są najbardziej potrzebujący, gdyż po prostu żyją obok nich. –

W paczkach znajdą się najbardziej potrzebne produkty, głównie artykuły żywnościowe o długim terminie ważności. To ważne, gdyż w czasie pandemii seniorzy bardzo  często mają duże trudności z robieniem zakupów.

– W całej akcji nie chodzi tylko o paczki, ważne jest również to że  ktoś odwiedzi seniorów – podkreśla Paweł Trawka, rzecznik wrocławskiej Caritas. – To buduje pewnego rodzaju relację bliskości. Jest to też odpowiedź na apel Papieża Franciszka, który wzywa, byśmy się stawali „świętymi z sąsiedztwa”.