W Trzebnicy spotkali się wolontariusze Caritas, aby pielgrzymować do grobu swojej św. Patronki. Film „ Miłość i miłosierdzie”, który wspólnie obejrzeli ma ich zainspirować do ewangelicznej posługi wobec ubogich i najbardziej potrzebujących.

250 wolontariuszy Parafialnych Zespołów i Szkolnych Kół Caritas Archidiecezji Wrocławskiej pielgrzymowali do Trzebnicy. Okazją były obchody 30 – lecia reaktywowania działalności wrocławskiej Caritas. Pielgrzymka rozpoczęła się dość nietypowo, ponieważ wszyscy zostali zaproszeni na pokaz filmu „Miłość i miłosierdzie” w Gminnym Centrum Kultury i Sportu. Projekcję obrazu wyreżyserowanego przez Michała Kondrata poprzedziło wystąpienie burmistrza Trzebnicy, Marka Długozimy, który jest wielkim kinofilem.  

– Naprawdę płakaliśmy ze wzruszenia – relacjonuje Karolina, wolontariuszka PZC – Niby rzeczy oczywiste tam były, ale człowiek na nowo spojrzał na inne rzeczy. Możemy świadomie i dobrowolnie świadczyć o miłosierdziu. Dużo nowych faktów, o których nie wiedziałam. Jestem pod ogromnym wrażeniem. –

Dzięki ogromnej życzliwości i zaangażowaniu gminy Trzebnica oraz pracowników całego Gminnego Centrum Kultury i Sportu po wyświetleniu filmu wolontariusze przeszli do Sali Retro. Tam czekał na nich gorący poczęstunek oraz słodka niespodzianka przygotowana przez niestrudzonych wolontariuszy z Trzebnicy.

– Ucieszyłem się że przyjechało tak wiele osób – z wielka radością relacjonował pielgrzymkę Robert Jadwiszczak, diecezjalny koordynator SKC i PZC – Budujące było to poczucie wspólnoty pielgrzymkowej, a przede wszystkim wspólnoty wolontariuszy Caritas. Była zachowana proporcja między najstarszymi, czyli Parafialnym Zespołami Caritas oraz wolontariuszami najmłodszymi ze Szkolnych Kół Caritas. Jedna i druga grupa osób miała poczucie bycia częścią wspólnoty miłości miłosiernej, o której też usłyszeliśmy gdy oglądaliśmy film na podstawie doświadczeń świętej Faustyny i wszystkiego co było związane z jej dziennikiem.

Pokrzepieni duchowo i fizycznie, pielgrzymi ruszyli w stronę bazyliki Trzebnickiej przez drogę modląc się i świadcząc o Bożym Miłosierdziu, którego doświadczyli a teraz sami się nim dzielą. Na Błoniach przy Trzebnickim Sanktuarium św. Jadwigi wspólnie modlili się koronką do Bożego Miłosierdzia prosząc w intencji swojej posługi na rzecz najuboższych i potrzebujących. Pielgrzymkę zakończyła uroczysta Eucharystia przy grobie św. Jadwigi patronki Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

– Święta Jadwiga byłaby pierwszą członkinią Caritas ­– mówił w homilii ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor wrocławskiej Caritas. – Jej charyzmat został rozciągnięty na cały świat. Z  czym powrócimy do domu? Ze zdjęciem ładnym? Z obrazkiem? Zabierzmy ze sobą św. Jadwigę. Zabierzmy jej ufność Bogu, abyśmy te dzieła miłosierdzia umieli pełnić w relacji do naszych bliskich, sąsiadów i znajomych. Abyśmy się otworzyli na drugiego człowieka. Ona jest świętą, jest zbawiona. Czy może być krótsza droga? Podajmy kubek wody ubogiemu a będzie to też i nasza droga. – zakończył kaznodzieja.

Na zakończenie pielgrzymowania każdy wolontariusz otrzymał publikację wydaną z okazji jubileuszu 30 – lecia wrocławskiej Caritas.

– Dziękowałam Bogu za to że jestem w Caritas. Wiem, że tu jest moje miejsce. Tyle różnych ludzi. Pomagają, dają z siebie tyle dla innych. Poświęcają swój cenny czas dla bliźnich – mówiła po spotkaniu jedna z wolontariuszek.