W Dobroszycach w hali sportowej 24 października 2019 r. odbył się Dzień Treningowy Aktywności Motorycznej Olimpiad Specjalnych. Ponad 120 sportowców zmierzyło się z własną niepełnosprawnością. Pomagali im trenerzy, rodzice i bardzo aktywni kibice.

– To wydarzenie przygotowane specjalnie dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą brać udziału w zawodach w oficjalnych dyscyplinach sportu Olimpiad Specjalnych. W programie nie występuje element współzawodnictwa pomiędzy uczestnikami. Wielu naszych zawodników nie ma możliwości zrozumienia ani przestrzegania zasad współzawodnictwa i przepisów sportowych –  wyjaśnia Ilona Trzciańska-Senger – Sekretarz Oddziału Regionalnego Olimpiady Specjalne Polska – Dolnośląskie, na co dzień pracująca w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Dobroszycach.

Program treningu aktywności motorycznej olimpiad specjalnych nie jest programem rywalizacji sportowej. Brakuje tutaj przepisów ściśle wytyczający przebieg zawodów i poszczególnych konkurencji. Nie ma też systemu nagradzania za kolejne miejsca ponieważ celem programu jest stworzenie możliwości udziału w aktywności sportowej bez obciążenia jego uczestników przestrzeganiem szczegółowych przepisów czy konieczności współzawodnictwa.

– Każdy zawodnik dostaje medal. Każdy na ten medal zasłużył. Przez cały rok nasi podopieczni dzielnie pracowali nad swoją sprawnością pokonując ograniczenia niepełnosprawności. Dziś po prostu cieszą się tym, co potrafią. – wskazuje Przemysław Kwiecień, trener Klubu Olimpiad Specjalnych Radośni Dobroszyce przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

Te wyjątkowe zawody sportowe współorganizowane były przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Caritas Archidiecezji Wrocławskiej wraz z Klubem Olimpiad Specjalnych Radośni – Dobroszyce dla osób z niepełnosprawnością intelektualną posiadających równocześnie znacząco obniżony poziom sprawności fizycznej.