TVP wraz z Caritas kontynuuje akcję „Polska Pomaga” polegającą na niesieniu pomocy, apelowaniu do sumień i wrażliwości. W Wielką Sobotę kamery Telewizji Polskiej pokazywały jak wyglądają przygotowania do Wielkanocy w Szczecinie, Sosnowcu i we Wrocławiu.

Caritas Archidiecezji Wrocławskiej gościła TVP tym razem podczas święcenia przez Arcybiskupa Józefa Kupnego, metropolitę wrocławskiego ponad 200 paczek dla najuboższych mieszkańców naszego miasta. http://www.polskapomaga.tvp.pl/29968061/polska-pomaga-w-wielkanoc

 

Była to też okazja aby przypomnieć o akcji „Dar dla Aleppo”, inicjatywie zapoczątkowanej przez kościoły chrześcijańskie Dolnego Śląska, mająca na celu pomóc zniszczonemu działaniami wojennymi Aleppo. Celem jest zebranie funduszy, które pokryją koszt remontu oddziału szpitalnego zbombardowanej placówki i wyposażenia go w sprzęt medyczny. Do akcji zainicjowanej przez abp Józefa Kupnego, harcerze zapraszali ludzi dobrej woli z całego Dolnego Śląska.

Równolegle prezentowana była akcja Caritas Polska – Rodzina rodzinie. Podsumowana zostało również Wielkanocne Dzieło Caritas.

Akcja Telewizji Polskiej „Polska pomaga” chce pokazywać cichych bohaterów naszej rzeczywistości i motywować do działania. Służy temu, byśmy uwierzyli, że jesteśmy lepsi, niż sami o sobie myślimy.

Polacy, gdy odpowiednio dotrze się do nich z informacją o potrzebach innych, potrafią reagować natychmiastowo. Hojność, ofiarność, gotowość niesienia pomocy nie tylko objawia się sięganiem do portfela. To też zaangażowanie i praca na rzecz słabszych – wolontariat motywowany religijnie. Ta postawa świadczy o tym, że jesteśmy lepsi, niż próbuje się nam wmówić.

Wiele osób, które zaangażowały się w niesienie pomocy, deklarują, że Caritas był dla nich swoistym odkryciem. Ta praca do wiele cichego dobra, piękne historie z happy endem, których główni bohaterowie zwykle pozostają w cieniu. Wiele z tych historii, dzięki reporterom z ośrodków TVP, udało się zarejestrować. Chcemy się nimi chwalić, być wdzięczni i dumni, że w Polsce dzieje się tyle dobra, tylu bezimiennych bohaterów każdego dnia poświęca się dla innych. Potrzeb wokół nas wciąż jest jednak sporo – każdy z nas może dołączyć i być jednym z nich.