Od 26 lat na polskich stołach płonie świeca Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Arcybiskup Józef Kupny zapalił wraz z dziećmi jubileuszową świecę Wrocławskiej Caritas świętującej swoją 30 – stą rocznicę powstania. Takie świece już od pierwszej niedzieli adwentu będzie można nabyć we wszystkich parafiach Archidiecezji Wrocławskiej.

Świeca Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom wpisała się w tradycję wigilijnego stołu wielu polskich rodzin.

– Rozświetla świąteczny wieczór, gdy całą rodziną zasiadamy do uroczystej wieczerzy.  – opowiada ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor wrocławskiej Caritas. – Przypomina nam o pradawnym zwyczaju pozostawienia pustego miejsca przy stole. To miejsce dzięki światłu tej świecy zostaje oświetlone blaskiem Bożego Narodzenia. Jest ona symbolem naszego zaangażowania na rzecz potrzebujących, słabszych, dla których pozostawiamy przygotowane nakrycie – wyjaśnia dyrektor.

Na jubileuszowej świecy Wrocławskiej Caritas można znaleźć słowa arcybiskupa Józefa Kupnego „Człowiek wierzący w bliźnim widzi Chrystusa oczekującego na miłość współczującą, wrażliwą na cierpienie i ból  – miłość miłosierną.”

W Archidiecezji Wrocławskiej rozprowadzone zostanie około 100 000 świec, które będzie można nabywać we wszystkich parafiach. W ich dystrybucję zaangażowane są szczególnie Parafialne Zespoły Caritas na co dzień zajmujące się posługą miłosierdzia w parafiach.

 

Dochód ze sprzedaży świec dzielony jest na trzy części. Pierwsza pozostaje na dzieła charytatywne w parafii, druga służy realizacji celów finansowanych z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom przez Caritas Archidiecezji Wrocławskiej i w końcu trzecia część to 10 groszy przekazywane ze wszystkich świec w całej Polsce na wspólne dzieło – w tym roku będzie to pomoc dzieciom dotkniętym kryzysem humanitarnym w Wenezueli.

 

Caritas Archidiecezji Wrocławskiej dzięki środkom pozyskanym z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom od wielu lat finansuje kolonie dla dzieci.  W ubiegłym roku udało się dofinansować wypoczynek 800 dzieci z naszej Archidiecezji.