W Święto Tomasza Apostoła, wolontariusze Parafialnych Zespołowa Caritas spotkali się po ponad rocznej przerwie spowodowanej pandemią. Eucharystia we wrocławskiej Archikatedrze była czasem powierzania wolontariuszy Panu Bogu i pobudzania w nich ducha do głoszenia Chrystusa.

Ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w homilii przywołał scenę z ewangelii – Apostołowie poznali Jezusa po uczynkach miłosierdzia. I to jest nasze zadanie, abyśmy ludziom pomogli obudzić się ze snu, dając im „chleb i rybę”, aby poprzez ten czyn poznano nas jako uczniów Chrystusa – głosił. Ale nie tylko po tym poznali Jezusa. On sam ukazuje się ze swoimi ranami, których się nie wstydzi, które pokazują bezmiar Jego miłości – Wstydzimy się ran cielesnych, a jak jest z tymi duchowymi? Ile mamy różnych zranień, krzywd? Czasami nie potrafimy ich wszystkich wyznać w konfesjonale i dlatego jest trudno się „obudzić” – wskazywał kapłan. –  Naszym zadaniem jest nie tylko to, aby nas ludzie rozpoznawali przez nasze dzieła miłości miłosiernej, ale my musimy się do Boga zwrócić i pokazać Jego rany mówiąc: „Chrystus umarł także za Ciebie” – podkreślił w homilii ksiądz Dariusz.

 

Drugą częścią spotkania był czas na wymianę doświadczeń i integrację wolontariuszy przy kawie i ciastku. Zwyczajowo każdy z przybyłych otrzymał najnowszy numer kwartalnika CARITAS oraz informator z omówieniem poruszanych podczas spotkania tematów.

>>>Kliknij aby zobaczyć INFORMATOR <<<

Następnie wolontariusze w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego wysłuchali informacji dotyczących programu i harmonogramu działań.

Ks. Dariusz Amrogowicz wyjaśnił jak wyglądała praca archidiecezjalnej Caritas w dobie pandemii – Przez cały ten czas, nawet wtedy, gdy po ulicach jeździły tylko karetki, policja i samochody Caritas, ani na jeden dzień przestała działać jadłodajnia i łaźni dla najuboższych – podkreślił.  Dziękował również wolontariuszom wspierającym pracę jadłodajni. Szczególną swoją wdzięczność wyraził wobec wojska.

– Po czasie pandemii trzeba nabrać nowych sił, dobrze wypocząć i spotkać drugiego człowieka – zachęcająco mówiła siostra Magdalena Stachura, zapraszając wolontariuszy do aktywnego wypoczynku w Łebie. Wciąż jest kilka miejsca na turnusy lipcowe i sierpniowe, stąd ta zachęta dla wolontariuszy i ich rodzin. (Więcej o wyjazdowej Aktywizacji Seniorów w Łebie >>>TUTAJ<<<)

Do szczególnego rodzaju solidarności i budowania poczucia wzajemnej troski wzywał ksiądz dyrektor oraz rzecznik prasowy, Paweł Trawka, opisując sytuację w Ciepłowodach  – Gdy przyjechaliśmy pierwszy raz do Ciepłowód, to widzieliśmy rezygnację i wiele smutnych twarzy, z niedowierzaniem przyglądali się naszym oględzinom. Ale gdy zaczęły spływać dary, gdy dostali konkretną pomoc w remontach, nabrali nadziei – mówił rzecznik. W tym działaniu wspierającym powodzian, chodzi nie tylko o zebranie funduszy, ale o to by każda parafia, w której istnieje Zespół Caritas, miała poczucie bycia pod pewnego rodzaju parasolem wspólnoty. – Dziś woda przyszła do Ciepłowód, innym razem może być w innej parafii, a wtedy trzeba jak najszybciej poinformować biuro archidiecezjalnej Caritas, abyśmy mogli natychmiast rozpocząć działania informacyjne oraz podzielić się konkretną wiedzą z realizowania pomocy w sytuacjach kryzysowych – wyjaśniał Paweł Trawka.

>>> O pomaganiu dotkniętym powodziom Ciepłowodom przeczytasz TUTAJ <<<

W spotkaniu wziął udział również Błażej Krasoń, Prezes Wrocławskiego Banku Żywności. Podsumował dotychczasową współpracę z wieloma parafiami i zachęcał kolejne zespoły do współpracy. – Działacie lokalnie i znacie swoich podopiecznych, to jest wasz największy atut, dlatego tak bardzo nam zależy na tej współpracy – podkreślał prezes. Zwrócił uwagę na potrzebę prowadzenia sprawozdawczości, wskazując najważniejsze jej punkty. – Pan prezes darzy nas wielką życzliwością, więc zachęcamy do kontaktu z  Bankiem Żywności i omówienia z nimi lub z diecezjalnym koordynatorem PZC prowadzenia sprawozdań – zachęcał rzecznik Paweł Trawka.

O Letniej Akcji Kolonijnej i powiązaniu jej z dystrybucją świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom mówił Robert Jadwiszczak, diecezjalny koordynator Parafialnych Zespołów Caritas. – Zwróćcie uwagę, gdy będą zamawiane świece na waszą parafię, aby ich nie brakowało dla chętnych – zachęcał koordynator – Jeden karton na waszej parafii to naprawdę nie wiele, a przy waszym zaangażowaniu można naprawdę rozprowadzić sporo świec, które pomogą sfinansować wypoczynek dzieci i młodzieży z waszych parafii – podkreślał Robert Jadwiszczak.

Projekt międzypokoleniowej wymiany doświadczeń omówił Paweł Trawka. – Poszukajcie w waszym środowisku wolontariuszy, którzy zaktywizowali się w czasie pandemii, którzy spontanicznie nieśli pomoc seniorom, dostarczali im zakupy i pomagali w różny sposób – zachęcał rzecznik. Podczas wspólnych spotkań powstanie sieć relacji i przepływu informacji w lokalnym środowisku o osobach potrzebujących i tych, którzy pomoc mogą świadczyć. – Następnie z takimi osobami, ze wszystkimi wolontariuszami i waszymi podopiecznymi chcemy się spotkać w waszych parafiach. W ramach projektu „Senior Caritas” prowadzonego przez Caritas Polska, otrzymaliśmy środki na przygotowanie takich wydarzeń integrujących wasze środowiska i pobudzających je do działań pomocowych  – mówił Paweł Trawka.

Kończąc spotkanie wolontariusze zostali zaproszeni do Trzebnicy na archidiecezjalną pielgrzymkę do grobu św. Jadwigi Śląskiej, patronki Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Zachętą był film zrealizowany przez Telewizję Polską o działalności PZC w Trzebnicy i inspiracji, jaką jest postać tej XIII – wiecznej księżnej pt. Niosąc pomoc.

>>> Zobacz film NIOSĄC POMOC<<<

Pielgrzymka zaplanowana jest na sobotę, 9 października br.