„Śladami Bosej Księżnej” to spektakl mający na celu przedstawienie życia oraz działalności św. Jadwigi. Z okazji Roku Jadwiżańskiego , Fundacja Słomkowy Melonik przygotowała scenariusz, który pozwala uczestnikom Warsztatu Terapii Zajęciowej  Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Dobroszycach i Sycowie, pokazać swoje talenty aktorskie oraz wokalne.

Występując wspólnie z gminnymi zespołami ludowymi „Uśmiech”, „Niezła Paka”, zespołem Muzyki Dawnej „Carmen Alacre”, młodzieżą z grupy teatralnej działającą przy Gminnym Centrum Kultury  im. Anny Sojko w Dobroszycach, podopieczni  WTZ  uczyli współpracy, cierpliwości oraz  nawiązywania nowych znajomości. Udział w spektaklu pozwolił całej społeczności Dobroszyc na integrację i zbliżenie się do siebie bez uprzedzeń.

Spektakl ukazywał sceny zaczerpnięte z dawnych kronik i hagiografii o św. Jadwidze. Klimat tamtych czasów przesyconych chorałem gregoriańskim i muzyką średniowieczną w wykonaniu młodych artystów był na wyciągnięcie ręki. Niezwykle sugestywne sceny w spotkaniach z trędowatym czy więźniami na długo pozostaną w pamięci widzów.

Gorący aplauz wynagrodził aktorski trud i reżyserski entuzjazm przygotowujących przedstawienie.

Przybyli goście mogli też oglądać pokonkursową wystawę prac pt: „Ikona z wizerunkiem św. Jadwigi Śląskiej”.

Fragment piosenki o Św. Jadwidze śpiewanej przez Romualda Górkę:

Święta Jadwigo, proszę naucz nas

Jak troszczyć się o wiele

I przy Jego boku trwać

Jak zachować najlepszą cząstkę

Z ludzkim złączyć to, co boskie

Święta Jadwigo, proszę naucz nas”