W sobotę przedstawiciele parafialnych Caritasów spotkali się na Ostrowie Tumskim, aby otrzymać informację i zaplanować wspólne działania. Była to również szansa na wymianę doświadczeń w pracy z ubogimi.
W niewielkim kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła, liderzy Parafialnych Zespołów Caritas wspólnie przeżywali liturgię Eucharystii. W homilii ks. Dariusz Amrogowicz podkreślił znaczenie służby w postawie chrześcijanina zaangażowanego w dzieła miłosierdzia. Wiara równa się służba – realizując przykazanie miłości Boga i bliźniego możemy brać do siebie słowa Chrystusa: „Cieszcie się, że wasze imiona zapisane są w niebie”. By być szczęśliwym – nie mylić z zadowoleniem – trzeba służyć -zaznaczył z mocą ks. Dariusz. Zostały odczytane również fragmenty z konferencji dla wolontariuszy Caritas, Kard. Luisa A. Tagle – abp Manilii, od 2015 r. przewodniczącego Caritas Internationalis.
Po Mszy Świętej przedstawione zostały zadania i zagadnienia ważne dla wolontariuszy w najbliższym czasie:
PIELGRZYMKA
Zapraszamy wszystkich wolontariuszy, dobroczyńców i sympatyków Caritas na pielgrzymkę do grobu św. Jadwigi, patronki Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Spotykamy się 16 października, w niedzielę, na Eucharystii o godzinie 11.00, której przewodniczyć będzie abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Rozpoczniemy w ten sposób Rok Jadwiżański w 750-lecie jej kanonizacji
Zachęcamy do zabrania transparentów i tabliczek parafialnych oraz do ubrania koszulek Caritas
TALENT MIŁOSIERDZIA
Można jeszcze zamawiać torby w ramach ww. akcji. Chcemy w ten sposób wesprzeć potrzebujących w okresie wielkanocnym., paczka żywnościowa jest dla wielu rodzin czy osób chorych i samotnych dużym wsparciem i rzeczywistą pomocą. Drugi cel to rozbudzenie społecznej wrażliwości i zachęcenie do wspólnego działania na rzecz potrzebujących. Kolega z pracy, znajoma ze studiów, sąsiedzi i nasi krewni oraz przyjaciele, wszystkie te osoby można zaangażować w przygotowanie takiej paczki.
Na torbie wydrukowana została „instrukcja obsługi” akcji. Składa się zaledwie z trzech punktów i jest bardzo czytelna. Na torbie umieszczono również listę przykładowych produktów, które można w niej umieścić.
Jak to działa? Torbę miłosierdzia zabieramy z kościoła do domu i napełniamy najbardziej potrzebnymi produktami, takimi jak: mąka, cukier, kasze, czy konserwy. Pomoc ma trafić do potrzebujących z parafii. Z otrzymanej żywności nie trzeba się w żaden sposób rozliczać. Torby zamawiamy u siostry Agnieszki w porozumieniu z ks. Proboszczem do końca listopada, tel. 664 456 585. Koszt jednej torby to 1 zł.
WIGILIA DLA BEZDOMNYCH I NAJUBOŻSZYCH
24 grudnia, w samą Wigilię Bożego Narodzenia na pl. Solnym odbędzie się wigilia Caritas. Prosimy o przyniesienie ciast i ciasteczek oraz wydelegowanie wolontariuszy (najchętniej mężczyzn) do pomocy przy organizacji akcji. Wigilia odbędzie się w godzinach od 10.00 do 12.30.
POLARY CARITAS
Dla naszych wolontariuszy, osób działających w Parafialnych Zespołach Caritas oraz opiekunów Szkolnych Kół Caritas, przygotowaliśmy ofertę czerwonych polarów z logiem Caritas na piersi. Koszt jednego polara to 50 zł. Zamówienia na polary dokonuje jeden członek Zarządu w imieniu całego PZC do 6 października br.. Złożenia zamówienia jest jednoznaczne ze zobowiązaniem się do uiszczenia opłaty za zamówione polary.
Ostatnią częścią formalną było podzielenie się w grupach bieżącymi problemami. Wolontariusze zmierzyli się z pytaniem: co po „500+”, czy widzą zmianę podejścia ludzi, szczególnie w kontekście akcji „Wyprawka dla żaczka”. Dyskusja prowadziła też do odpowiedzi na pytanie komu teraz pomagać, do jakiej grupy kierować wsparcie.
Doświadczenia są różnorodne i różnią się w zależności od miejsca działania. We Wrocławiu wolontariusze często spotykali się z niechęcią lub obojętnością wobec rodzin i akcji na rzecz dzieci – żalili się wolontariusze, podsumowując akcję „Wyprawka dla Żaczka”. – Zupełnie inna sytuacja jest w mniejszych miejscowościach, tam ludzie pomagają chętniej, bo wiedzą komu pomagają.
Jako szczególnie ważne zadanie liderzy wskazali na wyszukiwanie osób starszych, pozostawionych samym sobie, którzy potrzebują pomocy. Takich, którzy, np. minimalnie przekraczają stawki kwalifikujące ich do pomocy z Opieki Społecznej, albo takich, których nie stać, ze względu na małą emeryturę na wykupienie wszystkich przepisanych przez lekarzy lekarstw.
Zjazd był też okazją, aby promować działalność charytatywną i wolontariat przy parafiach. Każdorazowo kierowane jest zaproszenie do wszystkich osób zainteresowanych zaangażowaniem i stworzeniem w parafiach takiej grupy, księży proboszczów, wikarych, świeckich. Również tym razem pojawił się ksiądz, którego pragnieniem jest reaktywacja jednego z wrocławskich Zespołów Caritas.
Rozmowy kontynuowane były podczas posiłku w ogrodzie wrocławskiej Caritas. Bardzo dziękujemy naszej placówce w Dobroszycach za przygotowanie ciast dla wolontariuszy.