Każdego dnia spotykamy się z umówionymi wcześniej uchodźcami i po przeprowadzeniu wywiadu dotyczącego ich sytuacji przekazujemy karty podarunkowe na zakupy w sklepach sieci Biedronka. Obecnie udało się udzielić wsparcia 400 osobom.

-Niesienie pomocy osobom uciekającym przed konfliktem na Ukrainie weszło w nową fazę. – zaznacza ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Caritas Archidiecezji Wrocławskiej od samego początku konfliktu na  Ukrainie wspiera zarówno osoby chroniące się na Dolnym Śląsku jak i organizuje transporty z pomocą do miast za naszą wschodnią granicą. Jednak 1 czerwca otwarte zostało Centrum Pomocy uchodźcom z Ukrainy. – To wsparcie pozwala na zakupy wybranych przez siebie, najbardziej potrzebnych artykułów, których nie można otrzymać w innych miejscach pomocowych, ich zresztą z dnia na dzień ubywa we Wrocławiu – zaznacza dyrektor wrocławskiej Caritas.

rpt

– Miejsca w naszym kalendarzu zapełniają się bardzo szybko, na ten moment zapisujemy spotkania na wrzesień – opowiada siostra Marietta Miksa CDC. – Zainteresowanie programem jest bardzo duże a chętnych nie brakuje, obecnie trafiają już na listę rezerwową – dodaje siostra.

Wartość pojedynczej karty to 50 zł i przekazywana jest na każdą osobę w rodzinie. Jeśli jednak sytuacja jest trudna, wsparcie może być wyższe. Jest to kwota pozwalająca uzupełnić podstawowe zapotrzebowanie rodzin.

– Ukraińcy do nas przychodzący to przeróżne osoby, niektórzy sobie świetnie radzą, ale wiele osób bardzo potrzebuje pomocy – wyjaśnia siostra Antonina Borowska CDC – najczęściej są bardzo pokorni, wylewnie dziękują wszystkim Polakom i często pytają o możliwość podjęcia pracy, jak tłumaczą: nie chcą być obciążeniem, chcą sami na siebie zarabiać. – podkreśla siostra.

Zachęcamy do włączenia się w tę formę niesienia wsparcia dla rodzin uciekających przed dramatem wojny. Można to zrobić na dwa sposoby:

  1. Samodzielnie zakupując kartę podarunkową i przekazując ją w siedzibie Caritas przy ul. Katedralnej 7. (zachęcamy do tego w sposób szczególny przedsiębiorców i firmy, wtedy jednak prosimy o bezpośredni kontakt za biurem Caritas abyśmy mogli podać szczegóły zakupów)
  2. Dokonując wpłaty na konto Caritas:

PKO BP SA III O/Wrocław

24 1020 5242 0000 2102 0019 7863

Z dopiskiem : KARTA Ukraina

Wartość tego projektu to 170 000 zł. Łącznie mamy 3400 kart pozwalających nam na prowadzenie działalności do końca sierpnia. Karty zostały zakupione prze Caritas Archidiecezji Wrocławskiej oraz przez spółkę Deerfos.