6 stycznia 2018 roku, pod hasłem „Bóg jest dla wszystkich”, Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami 644 miejscowości w Polsce i 16 poza jej granicami. W czasie wrocławskiego Orszaku odbędzie się publiczna zbiórka pieniędzy „Dar Mędrców”, której dochód zostanie przekazany na odnowienie jadłodajni prowadzonej przez wrocławską Caritas. Początek o 12.30 na Ostrowie Tumskim.

W 2018 r. z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Orszak będzie bogaty w akcenty patriotyczne. Wśród aktorów pojawią się np. znane polskie postaci historyczne. Widzowie Orszaku będą mogli wypatrywać narodowego Wieszcza czy żołnierzy Tadeusza Kościuszki. Harcerze i Skauci planują historyczne przebrania. Początek o 12.30 na Ostrowie Tumskim. Gdy wszyscy złoża hołd Nowonarodzonemu Dzieciątku rozpocznie się wspólne kolędowanie z Arką Noego.

Zbliżający się Orszak będzie jedną z największych imprez w roku świętowania 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, dlatego orszakowy śpiewnik będzie wyjątkowy. Będzie zawierał 14 polskich kolęd wraz z ich rysem historycznym autorstwa p. Jacka Kowalskiego, wykładowcy historii sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, lidera zespołu Monogramista JK, a także autora wielu książek i publikacji. Jest to zaproszenie do wędrówki przez dzieje Polski i ukłon w stronę wolności.

Motywem przewodnim OTK 2018 będzie przypomnienie jego uczestnikom, że Bóg przyszedł, aby odkupić każdego człowieka i czeka na wszystkich. Scenariusz Orszaku mieści wszystkich: ludzi na najróżniejszym poziomie życia, bogatych i biednych, ludzi o różnych zawodach, władców i poddanych, ludzi wykształconych i prostych, ludzi o różnych charakterach, ludzi na różnym etapie drogi do Boga, młodych, osoby w sile wieku i starców. Pokłon, zwieńczenie Orszaku, będzie pokazywał różnorodność wśród ludzi wędrujących do Boga.

Hasło „Bóg jest dla wszystkich” nawiązuje do jubileuszu Orszaku – już po raz dziesiąty przejdzie ulicami polskich miejscowości. Chcemy przypomnieć, że Bóg przyszedł na świat, aby odkupić każdego człowieka, niezależnie od koloru skóry, wieku, poglądów czy światopoglądu. Święto Objawienia Pańskiego ma przypominać wszystkim, że Bóg na nich czeka, że chce ich zbawić, że nawet jeśli koleiny życia zaprowadziły ich daleko od Niego – zawsze jest czas, aby Go odnaleźć, wejść na drogę do Niego.

W czasie OTK 2018 odbędzie się publiczna zbiórka pieniędzy „Dar Mędrców”, której dochód zostanie przekazany na odnowienie jadłodajni prowadzonej przez wrocławską Caritas przy ul. Słowiańskiej 17. Codziennie z gorącego posiłku może tam skorzystać 500 osób. Rocznie wydawanych jest 130 000 porcji ciepłej zupy z pieczywem.

 

Wesprzyj zbiórkę "DAR MĘDRCÓW"