Ponad pół tysiąca ofiar śmiertelnych, 7 tysięcy rannych, 163 osoby zaginione, 800 zawalonych budynków – to tragiczny bilans sobotniego trzęsienia ziemi na Ekwadorze.

1_400_01

Prezydent Rafael Correa szacuje, że koszty odbudowy kraju – po tym największym od dziesięcioleci kataklizmie – sięgają 3 miliardów dolarów. Co stanowi ok. 13 procent ekwadorskiego PBK. Odbudowa potrwa kilka lat.

Bez pomocy innych krajów Ekwador może mieć trudności ze znalezieniem funduszy na odbudowę. Budżet i gospodarka Ekwadoru zależy przede wszystkim od eksportu ropy a ceny tego surowca od dłuższego czasu spadają.

2_400

Za tą suchą statystyką stoją ludzkie tragedie. Ludzie wciąż szukają pod gruzami swoich bliskich. Odbywają się pierwsze pogrzeby.

„Dzisiaj mam kolejną Mszę pogrzebową mojej parafianki. To bardzo smutne (…), ale przynajmniej jej rodzina odnalazła ciało – są ludzie, którzy wciąż szukają pod gruzami swoich bliskich. ” – relacjonuje proboszcz z Ekwadoru.

Pozbawieni dachu nad głową ludzie koczują na ulicach i schroniskach. Caritas Ekwador podaje, że w prowizorycznych, tymczasowych schroniskach znalazły się 20503 osoby.

3_400_01

Zaczyna brakować wody i leków. Z każdą chwilą wzrasta zagrożenie epidemiologiczne. Ekwadorska Caritas apeluje na Facebooku o dostarczanie butelek wody, materiałów opatrunkowych, żywności dla dzieci, pieluch, wodoodpornych namiotów, pontonów, materacy i turystycznych kuchni gazowych.

4

Konferencja Episkopatu Ekwadoru prosi ludność o zachowanie nadziei w Bogu, wzajemną solidarność oraz modlitwę. Na ulicach ludzie modlą się w intencjach zabitych i proszą o ocalenie dla bliskich.

5_400

Sekretarz wykonawczy Caritas Ekwador Mauricio Lopez zwrócił się z apelem o pomoc do międzynarodowej wspólnoty Caritas.

Caritas Internationalis powołała zespół interwencyjny rozpoczynający pracę w Ekwadorze.

Caritas Polska odpowiadając na apel o pomoc skierowany do wspólnoty międzynarodowej przez Caritas Ekwador i Caritas Internationalis natychmiastowo przekazała na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi kwotę 20 000 euro oraz rozpoczęła zbiórkę środków na dalszą pomoc.

Aby pomóc ofiarom kataklizmu należy wysłać SMS z hasłem POMAGAM na numer 72052 (2,46 zł z VAT) lub dokonać wpłaty na konto Caritas Polska PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384  z hasłem EKWADOR.

Zbiórka poprzez SMS z hasłem POMAGAM  prowadzona będzie do 18.05.2016 r.

Zdjęcia z: http://www.caritasecuador.org/