Parafia pw. Niepokalanego Serca NMP w Siechnicach jako pierwsza w Archidiecezji zaprosiła pracowników wrocławskiej Caritas, aby opowiedzieli o swojej działalności i złożyli świadectwo realizacji przykazania miłości w naszej Archidiecezji. Dla wszystkich była to okazja do podzielenia się radością ze wspólnie podejmowanych dzieł miłosierdzia.

 

_dsc1428_400

Na zaproszenie ks. kanonika Stanisława Stelmaszka i parafii pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny przygotowana został nowa inicjatywa – Dominica Caritatis, NIedziela Caritas. Przyjazd księdza dyrektora wraz z pracownikami Caritas poprzedziła prezentacja plenerowej wystawy ukazującej akcje i dzieła archidiecezjalnej Caritas. W niedzielę 24 kwietnia już od wczesnych godzin porannych trwały przygotowania do nowej akcji. Przed każdą niedzielną Eucharystią prezentowana była krótka katecheza połączona z multimedialną prezentacją najważniejszych dzieł i akcji pomocowych. Pracownicy zwracali szczególną uwagę na  to, że działanie wrocławskiej Caritas jest działaniem całego Kościoła wrocławskiego. –Kiedy mówimy, że coś robimy, że komuś pomagamy, to znaczy że również zebrani w tej świątyni, każdy z nas działa i wspiera najsłabszych i potrzebujących opieki – podkreślali.

Każdego dnia, pod bezpośrednią opieką Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, jest 1000 osób – dzieci, osób starszych, chorych, niepełnosprawnych, ubogich czy bezdomnych. W wolontariacie działa około 1500 osób- dzieci, młodzieży i dorosłych a różnorodne akcje i dzieła wspiera 50 000 darczyńców i ofiarodawców. – Te liczby mogą nas ucieszyć, tymi informacjami możemy się dzielić, mogą to być też dla nas argumenty w dyskusjach i rozmowach o działalności Kościoła – wyjaśniali prelegenci.

 

niedziela_caritas_400

Podczas wszystkich mszy świętych ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor wrocławskiej Caritas, głosił homilie, w których wychodząc od Chrystusowego nowego przykazania – Przykazania miłości, wskazywał sposoby jego realizacji. Z wielką swobodą opowiadał o dziełach i akcjach, które mogą być podejmowane tylko dzięki wielkiemu wsparciu i zaangażowaniu wiernych z parafii takich jak w Siechnicach. Przytaczając list 12-letniej Ewy (imię zmienione) w którym dziękowała za pomoc dla jej rodziny, wskazywała, że jest to największa nagroda i podziękowanie dla nas wszystkich. Ksiądz dyrektor zachęcał szczególnie do włączenia się w wolontariat, w działający od wielu lat Parafialny Zespół Caritas oraz do zakładania w szkołach Kół Caritas. Prezentował też jubileuszowy bogato ilustrowany album, ukazujący dzieła i akcje pomocowe w Archidiecezji.

W niedziele informacyjną z wielkim zaangażowaniem włączył się Parafialny Zespół, rozdając wiernym ulotki zachęcające do podjęcia wolontariatu, podzielenia się 1 % podatku oraz rozprowadzając album pt.: „Idź, czyń podobnie”.

_dsc1435_400

 

Akcja Dominica Caritatis będzie kontynuowana w kolejnych parafiach Archidiecezji Wrocławskiej. Kolejni proboszczowie zapraszają nas w maju i czerwcu. Kolejne edycje odbędą się w Oleśnicy, na Nowym Dworze we Wrocławiu i w Oławie.