Opiekunowie Szkolnych Kół Caritas spotkali się w kościele świętych Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim  we Wrocławiu, aby w modlitwie powierzać swoją posługę oraz działania wolontariuszy miłosiernemu Bogu.

Ksiądz Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, przypominał, że każdy Chrześcijanin jest jak  budząca o poranku swoje dzieci mama.  Czasami to budzenie trzeba powtarzać co 5 minut tak aby dziecko wstało i przygotowało się do szkoły.  Mówił też, że nasze działanie jest podobne do szkolnej gąbki która musi  nasiąknąć wodą  wiary i łaski. Jeśli tego brakuje to gąbka wypływa na powierzchnię i nie może spełnić swojej funkcji.

Podkreślał również znaczenie tego, że każdy z nauczycieli został przez Boga posłany i przypominał słowa z czytanej ewangelii: „Kto was słucha, Mnie słucha, a kto wami gardzi, Mną gardzi; lecz kto mną gardzi, gardzi Tym, który mnie posłał.”

Podczas spotkania został podjęty szereg tematów  i propozycji do podjęcia działań w ramach wolontariatu w szkołach.

Zapotrzebowanie na drukowane materiały proszę zgłaszać na adres: rzecznik@wrocław.caritas.pl

  • Nasza paka
  • Szkoła szkole
    • Program „Szkoła szkole”, zainicjowany przez Caritas Polska, jest odpowiedzią na dramatyczną sytuację sektora edukacji w Syrii. 70% placówek oświatowych w Aleppo ucierpiało w wyniku prowadzonych tam działań wojennych w latach 2012-2016.
    • Od początku trwania programu polskie szkoły przekazały na nasz cel aż 152 193 zł. W roku szkolnym 2022/2023 roku zrobimy jeszcze więcej! Nasz tegoroczny cel to 300 tys. zł na wsparcie szkół na Bliskim Wschodzie.

 

Zgłoszenia do koordynatora diecezjalnego do dnia 15 października (sklepy sieciowe takie jak Biedronka, Lidl, Dino):

 mbrzezicki@wrocław.caritas.pl

Fragment magazynu „Dobre historie” dotyczącego działania Centrum dla uchodźców z Ukrainy Caritas Archidiecezji Wrocławskiej stał się kanwą do spotkania z siostrą Antoniną , rodowitą Ukrainką ze zgromadzenia sióstr Serca Bożego. Siostra opowiadała  o doświadczeniu wojny na Ukrainie oraz wspieraniu uchodźców korzystających z pomocy Caritas.

Opowieść zakończyło przedstawienie założeń i sposobu działania programu Rodzina rodzinie jako propozycji włączenia się całych szkół we wsparcie rodzin na Ukrainie.

W ostatniej części nauczyciele podzielili się na grupy aby przygotować i wypracować sposoby i założenia projektu SUPER WOLONTARIUSZ którego celem ma być wsparcie i promocja wolontariatu Szkolnych Kół Caritas. Poprzez przyznanie dofinansowania na działania związane z promocją i obsługą wolontariuszy chcemy poszerzać obszar pomocy i zachęcać nowe osoby do włączenia się w działalność SKC.

Na podstawie zebranych informacji Caritas Archidiecezji Wrocławskiej przygotuje regulamin i sposób wydatkowania środków na działania promujące wolontariat w szkołach.

Ostatnim punktem było zaproszenie na obchody 20-lecia katolickiej szkoły Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Kotowicach które odbędą się 18 maja 2023 roku.  Będzie to też zjazd Szkolnych Kół Caritas, na którym spotkają się w wolontariusze z całej archidiecezji, aby wspólnie podzielić się doświadczeniami, rywalizować w zawodach sportowych i budować jedność wspólnoty Caritas.