Minęło sto dni od rozpoczęcia wojny na Ukrainie, ale pomoc potrzebującym wciąż trwa. Caritas Archidiecezji Wrocławskiej wraz z parafialnym zespołem Caritas w Żórawinie wysyła do naszych wschodnich sąsiadów wyposażoną karetkę oraz samochody z tonami darów.

 Przy współpracy z Parafialnym Zespołem Caritas z parafii św. Józefa w Żórawinie zostały wysłane cztery samochody [3 karetki i 1 bus] skierowane do Iwanofrankowska. Łącznie przewiezionych zostanie 5 ton darów takich jak sprzęt i środki medyczne [strzykawki, wenflony, kroplówki] oraz żywność. Dary trafią do Iwano-Frankowska.

Przy rezydencji abp. Józefa Kupnego, metropolita wrocławski pobłogosławił dary i życzył Bożego prowadzenia na czas podróży.

– Dziękuję wszystkim zaangażowanym w przygotowanie tego transportu oraz tym, którzy nie zmęczyli się pomaganiem. Minęło już sto dni od rozpoczęcia wojny. Chcemy przez naszą pomoc pokazać naszym braciom i siostrom z Ukrainy, że jesteśmy sercem z nimi, nie męczy nas pomaganie i zapewniam, że nadal będziemy pomagać – zaznaczył abp Kupny.

Koordynatorem tych działań jest Komitet Lokalny Pomocy dla Ukrainy, który zawiązał się w Żórawinie. Do jego grona należy m.in. miejscowa parafia, wiele stowarzyszeń oraz fundacji. -Nasza pomoc skierowana jest głównie dla Archidiecezji Lwowskiej, na której terenie mieszkają nie tylko Ukraińcy, ale także wielu naszych rodaków – podkreślił ks. Cezary Chwilczyński, główny koordynator transportu i proboszcz parafii w Żórawinie.

– Spośród trzech karetek, które wysyłamy do Iwano-Frankowska, jedna z nich jest darem dla lokalnego szpitala. Parafia w Żórawinie otrzymała ją w darowiźnie od starosty powiatu raciborskiego. Karetka została wyposażona w sprzęt medyczny przez  fundację Posejdon przy wsparciu Dolnośląskiej Rady Lekarskiej. Pomoże ona w transporcie rannych żołnierzy. Wśród sprzętu dodany został inkubator.  Będzie on służył na oddziale ginekologiczno-położniczym tego szpitala – podkreśla ks. Cezary Chwilczyński.

Proboszcz z Żórawiny zaznaczył, że dodatkowo na Ukrainę zawiezionych zostanie 5 ton darów. Zebrane one zostały przez Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Natomiast Polonia z Niemczech przekazała 10 agregatów prądotwórczych. Będą służyły osobom, korzystającym w swoich domach z aparatury podtrzymującej życie, np.  koncentratorów tlenu czy innych urządzeń medyczych wymagających zasiania. – Szczególnym darem, który zabieramy z sobą, dzięki współpracy z konsulem Węgier jest blisko tona paramentów liturgicznych ofiarowanych przed diecezję Vesprem i Eger oraz opactwa benedyktyńskiego na Węgrzech  Wiele kościołów zostało zniszczonych w wyniku wojny i pojawił się problem z zakupieniem przedmiotów do sprawowania liturgii. Na ten apel odpowiedzieli katolicy z Węgier.