-Planowo dla 50 osób, ale jeśli będzie taka potrzeba, możemy zwiększyć ilość miejsc do 70, a nawet 100 – mówi Paweł Trawka, rzecznik sztabu kryzysowego archidiecezji wrocławskiej.
– Trwają jeszcze rozmowy z Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim, kto będzie odbiorcą tej sali – zaznacza.

Ogromny wkład w przygotowanie „Galaktyki” – byłej sali fitness na terenie parafii pw. św. Augustyna we Wrocławiu mieli klerycy wrocławskiego seminarium. – Alumni wzięli wiadra, mopy i dokładnie posprzątali pomieszczenia. Rozłożyli materace i obiekt jest gotowy do zakwaterowanie. – Moglibyśmy już dziś przyjąć uchodźców, ale chcemy, aby wszystko było przygotowane idealnie. Jesteśmy w trakcie załatwiania pościeli oraz wyżywienia – mówi Paweł Trawka, dodając, że poszukiwani są jeszcze wolontariusze, którzy będą troszczyć się o przybyłych uchodźców.

Pierwsze zakwaterowania planowane są na początku przyszłego tygodnia. – Mamy konkretne plany wobec tego miejsca. Pojawiły się już pierwsze deklaracje od okolicznych firm, związane z wyżywieniem. Ta kwestia pozostaje wciąż otwarta. Podobnie jest z wolontariuszami. Będziemy chcieli, aby były to osoby z terenu parafii lub sąsiadujących – zaznacza ks. Dariusz Amrogowicz, ze sztabu kryzysowego i dyrektor wrocławskiej Caritas.

Fakt, że od samego początku w pomoc włączają się parafie archidiecezji wrocławskiej, pozwala na dzielenie się doświadczeniem i korzystania ze sprawdzonych rozwiązań. -Dzięki zaangażowaniu konkretnej grupy osób, można dobrze wszystko rozplanować. Jeżeli będzie taka możliwość, wykorzystamy system, który działa w parafii pw. św. Faustyny we Wrocławiu – Biskupinie. Tam wierni przygotowują posiłki dla potrzebujących przybywających na Dworzec PKP we Wrocławiu. Mają oni określone dyżury, dzięki temu praca ta jest rozłożona i jest działania długodystansowe – opowiada Paweł Trawka.

“Galaktyka” ma pełnić funkcje relokacyjne.- Ma to być przede wszystkim bezpieczna przystań dla matek z dziećmi, które chcą udać się w dalszą podróż. Dlatego też chcemy, aby ten ośrodek był miejscem odpoczynku, tak do 48 godzin. Obiekt jest również przystosowany do przyjęcia osób z niepełnosprawnościami – podkreśla Paweł Trawka,  dodając, że niebawem zostanie  dołączona określona lista produktów potrzebnych do doposażenia obiektu