Od października Caritas Archidiecezji Wrocławskiej przeprowadzała akcję ROZPAL CIEPŁO BOŻEGO NARODZENIA w domach poszkodowanych przez nawałnice. Dzięki wielkiej ofiarności Dolnoślązaków udało się nam zebrać środki wystarczające na zakup 100 ton węgla dla rodzin z diecezji Pelplińskiej, które ucierpiały w sierpniowej wichurze. Do 4 miejscowości dojadą samochody ciężarowe dostarczając niezbędny na zimę opał. Stamtąd poszczególni mieszkańcy zabiorą go do swoich odnowionych domów.

Finał akcji w archidiecezji Wrocławskiej odbyło się w sobotę 2 grudnia br., w Sali Senatu PWT.  Wzięli w nim udział arcybiskup Józef Kupny, Metropolita Wrocławski, Paweł Hreniak, Wojewoda Dolnośląski oraz ks. Dariusz Amrogowicz, Dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Obecne były również dzieci z Katolickiej Szkoły Podstawowej Caritas Archidiecezji Wrocławskiej im. Ks. Jana Twardowskiego w Kotowicach, szkoły która została odnowiona po powodzi w 1997 r.

Kim są poszkodowani?

W pierwszej połowie sierpnia przez Polskę przetoczyła się seria nawałnic, które pozostawiły po sobie ogromne zniszczenia. Według szacunków Caritas Polska pomocy potrzebowało ponad 3.500 rodzin. Wichury spowodowały szkody zwłaszcza na terenie Kujaw, Pomorza i Wielkopolski. Żywioł burzył budynki, zrywał dachy, powalał drzewa, niszczył uprawy i hodowle. W samej diecezji pelplińskiej w nocy z 11 na 12 sierpnia zniszczonych zostało 80 domów a ponad 1800 budynków wymagało naprawy.

 Dotychczasowa pomoc

 Już 12 sierpnia biskup pelpliński Ryszard Kasyna podjął decyzję o zbiórce w kościołach całej swojej diecezji na rzecz poszkodowanych. Odbyła się ona 20 sierpnia. Zebrano wówczas 1 milion 200 tyś. zł. W swoim liście ordynariusz pelpliński napisał:  „Pomimo tragedii, jesteśmy świadkami dobra, które dokonuje się przez ludzką solidarność, otwarte serca i uczynne dłonie. W tym miejscu dziękuję wszystkim, którzy dostrzegli oraz pomogli pokrzywdzonym przez burzową nawałnicę.”

Również w archidiecezji wrocławskiej została przeprowadzona zbiórka przy kościołach.

Caritas Polska przekazała do połowy listopada do rozdysponowania wśród potrzebujących pomoc o łącznej wartości ponad 3 mln zł. Akcje pomocowe w diecezjach wciąż trwają.

 Dlaczego Pelplin?

 Można powiedzieć o pewnym długu wdzięczności jaki mamy wobec Caritas Diecezji Pelplińskiej. Gdy w 1997 roku powódź zatapiała Dolny Śląsk to właśnie z Pelplina zostały do nas skierowane transporty kontenerów Mieszkalnych. Decyzja o ich zakupie okazał się niezwykle trafna, ponieważ okazały się niezbędne dla osób, najczęściej w podeszłym wieku, które nie chciały opuścić swych zrujnowanych gospodarstw. Pomimo niszczycielskich skutków żywiołu Wiele osób postanowiło pozostać w zniszczonych miejscach by powoli przywracać im użyteczność. Kontenery zostały ustawione w Starym Otoku i Starym Górniku koło Oławy.

Gdzie trafi węgiel?

Węgiel dla poszkodowanych w sierpniowej nawałnicy zostanie dostarczony do 4 miejscowości:

  1. Brusy: Parafia Wszystkich Świętych, ul. Kościelna 3, Brusy, – 2 samochody (40 ton)
  2. Orlik: Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek, Orlik 21, Brusy,– 1 samochód (20 ton)
  3. Nowa Cerkiew Parafia św. Marii Magdaleny, pl. Kościelny 1, Nowa Cerkiew k. Chojnic, – 1 samochód (20 ton)
  4. Wałdowo Parafia św. Mateusza, Wałdowo 113,– 1 samochód (20 ton)