Tworzenie rabatek, sadzenie ziół i warzyw, pielęgnowanie ogrodu, zajęcia wśród roślin, a to wszystko i jeszcze więcej w ramach hortiterapii dla uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej Caritas Archidiecezji Wrocławskiej z Sycowa.

 

 

dsc_0105_400

„Medicus curat, natura sanat” – „Lekarz leczy, natura uzdrawia” – Hipokrates

Podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej z Sycowa nie mogą się już doczekać  zajęć w swoim ogrodzie, podczas których będą wykonywali prace związane z pielęgnacją roślin i całego ogrodu. Zasadzone i pielęgnowane przez nich warzywa, zioła, kwiaty, krzewy owocowe i drzewka po rozkwitnięciu będą wykorzystywane w codziennej pracy pracowni przygotowującej ich do samodzielnego życia oraz umożliwią im poznanie środowiska przyrodniczego w jego naturalnej formie. Zajęcia z hortiterapii to nie tylko dbanie o rośliny i uczenie się, ale też przebywanie wśród nich sprzyja  poprawie zdrowia fizycznego i psychicznego każdego człowieka. Jest to też forma uzupełniająca rehabilitację a zarazem narzędzie terapeutyczne dla osób z niepełnosprawnościami oraz dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Co więc dadzą te zajęcia naszym podopiecznym? Dla osób objętych terapią i rehabilitacją społeczną  zajęcia te będą przede wszystkim czynnikiem relaksującym i motywującym do ćwiczeń, pracy i inicjatywy w podejmowaniu różnorodnych działań.

dsc_0134_400

Usytuowanie placówki sprzyja prowadzeniu działalności ogrodu terapeutycznego, co umożliwi organizowanie różnorodnych i ciekawych zajęć nie tylko dla naszych podopiecznych, ale też dla gości, którzy nas odwiedzają.

Warsztat Terapii Zajęciowej Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Dobroszycach i w Sycowie we współpracy z GKN Driveline w Oleśnicy realizuje projekt, w ramach którego powstaje ogród terapeutyczny dla naszych podopiecznych w Sycowie.

dsc_0088_400

Dzięki pomocy dyrekcji, pracowników i członków ich rodzin z firmy GKN DRIVELINE, którzy nie tylko sfinansowali całe przedsięwzięcie, ale z wielkim zaangażowaniem wykonali olbrzymią pracę wraz z kadrą WTZ oraz częścią naszych podopiecznych przy założeniu ogrodu prace zakończyły się w mgnieniu oka. Wspólna praca i jej efekty dały wszystkim wiele radości i satysfakcji. Dla najmłodszych wolontariuszu przygotowano zajęcia plastyczne i zabawy, był też spacer po Sycowie.  Całe wydarzenie zakończył Piknik Integracyjny.

dsc_0099_400_01

 

W imieniu uczestników i pracowników WTZ bardzo dziękujemy za okazane serce i bezinteresowną pomoc. Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem dyrektora GKN Oleśnica p. Mariusza Karolewskiego. Pięknie dziękujemy: Renacie Węgrzanowskiej, Wojciechowi Witczakowi, Włodzimierzowi Struzikowi, Rashpal Nahal , Luca Becattini , Ralf Elsner , Danijela Boric, Stefan Wenzel , Matthias Steiner , Thorsten Hahn . Dziękujemy naszym sponsorom, dyrektorom fabryk GKN w Europie: Mariusz Karolewski, Horst Bahnmüller, Ursula Obermair, Cesare Ottavi, Hugo Ramirez. Dziękujemy naszym najmłodszym wolontariuszom:  Dawidowi, Wiktorii, Maćkowi, Tomkowi, Filippo, Oliwi i Emily.

Fachowym nadzorem służyła p. Anna Brzezina właścicielka firmy IGLAK z Oleśnicy, której również bardzo dziękujemy.

dsc_0183_400

Czy wiesz, że…

Warsztat Terapii Zajęciowej obecnie ma 67 podopiecznych: 25 w Sycowie i 42 w Dobroszycach. Uczestnikami zajęć są osoby z niepełnosprawnością z terenu całego powiatu oleśnickiego, w sumie z 17 miejscowości. Od stycznia 2008r. w Sycowie funkcjonuje filia WTZ, w grudniu ubiegłego roku rozpoczęła działalność pracownia hortiterapii i rękodzieła. Ten projekt to kolejny etap rozwoju tej pracowni i całej placówki.