Zbiórka żywności „Tak. Pomagam!” odbędzie się w dniach 25-26 września 2020 roku. Centralny Ośrodek Caritas Archidiecezji Wrocławskiej posiada plakaty, ulotki, identyfikatory, podziękowania i smycze. O możliwości ich odebrania koordynatorzy zostaną powiadomieni smsami.
Uprzejmie proszę również o przekazanie informacji, jeżeli doszło w Waszej Caritas do ewentualnych zmian w zakresie osoby odpowiedzialnej za skoordynowanie zbiórki żywności w Waszej Parafii.
W celu zapewnieni bezpieczeństwa podczas zbiórki prosimy o zapoznanie się z rekomendacjami na czas jej przeprowadzenia.
Rekomendacje Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w celu zapobiegania zakażeniom wirusem SARS-CoV-2 dla wolontariuszy podczas Zbiórki Żywności „TAK! POMAGAM.”
W celu zapobiegania zakażeniom wirusem w czasie pandemii SARS-CoV-2 podczas publicznej zbiórki żywności rekomenduje się :
- Zapewnienie środków ochrony indywidualnej dla wszystkich uczestników zbiórki oraz instrukcji prawidłowego ich stosowania. Zaleca się przede wszystkim osłonę ust i nosa (np. maseczki, przyłbice), a także rękawiczki jednorazowe oraz preparaty do dezynfekcji rąk.
- Podczas Zbiórki w sklepie zaleca się ograniczenie ilości wolontariuszy do minimum (1-2 osoby w obrębie sklepu).
- Należy ustalić listę wolontariuszy przeprowadzających zbiórkę wraz
z numerami telefonów, którą sporządzi osoba odpowiedzialna z ramienia Parafialnego Zespołu Caritas. - Zaleca się rozwiesić plakaty informujące o zbiórce w widocznym miejscu.
- Ulotki nie powinny być rozdawane bezpośrednio klientom, zaleca się, po uzgodnieniu z kierownikiem sklepu, wyznaczenie odpowiedniego stanowiska (np. na gazetę promocyjną), gdzie klient będzie mógł odebrać ulotkę informacyjną osobiście.
- Wolontariusz powinien ograniczyć kontakt z klientami, zachować bezpieczną odległość, nie odbierać bezpośrednio produktów od klienta, zachęcając do samodzielnego włożenia produktów do kosza.
- Zaleca się regularne dezynfekowanie często używanych powierzchni użytkowanych podczas zbiórki tj. kosza na dary, skrzyń transportowych itp.
- Wolontariusz powinien stawić się na zbiórkę bez żadnych objawów choroby zakaźnej. W przypadku stwierdzenia niepokojących objawów należy pozostać w domu i skontaktować się telefonicznie z lekarzem w celu uzyskania teleporady medycznej.
- Należy przestrzegać wszystkich zaleceń wydanych przez Ministerstwo Zdrowia oraz Państwową Inspekcję Sanitarną.
- Podczas zbiórki żywności wolontariuszy obowiązują również wytyczne wydane dla sklepu, należy je uzgodnić z kierownictwem danego sklepu przed rozpoczęciem zbiórki.