– Jadłodajnie Caritas to szczególne miejsca, w których oprócz gorącej zupy można otrzymać ludzką życzliwość, dobre serce i sporo miłości – opowiada ks. Dariusz Amrogowicz, Dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.  – Niestety takie placówki wciąż są potrzebne. Każdego dnia korzysta z nich około 600 osób, a rocznie wydajemy ponad 150 000 porcji zupy z „wkładką”- dodaje dyrektor.

We Wrocławiu gotuje się codziennie około 300 litrów zupy.

­- Sprzęty oraz wyposażenie jadłodajni jest w ciągłej eksploatacji- mówi Michał Brzezicki, koordynator jadłodajni wrocławskiej – W Centrum Socjalnym funkcjonuje oprócz jadłodajni również Świetlica dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych i zagrożonych chorobą alkoholową. Dlatego stale musimy zarówno dokupywać sprzęt kuchenny jak i dbać o drobne remonty. W tym roku udało nam się odnowić stolarkę drzwiową w całym obiekcie. – wyjaśnia koordynator.

Prace były możliwe dzięki 10 000 zł otrzymanym z Caritas Polska w ramach Programu „Jadłodajnia Caritas”- Edycja III/2020 realizowanego we współpracy ze sklepami „Lidl”.

Jadłodajnia we Wrocławiu współfinansowana jest przez gminę Wrocław.

W ubiegłym tygodniu ruszyła jadłodajnia w Oławie, która jednak nie ma takiego wsparcia i w całości utrzymywana jest ze środków otrzymanych od dobrodziejów wrocławskiej Caritas.

–  W tym trudnym dla nas wszystkich roku skierowaliśmy prośby do oławskich samorządowców, aby wspólnie wypracowali sposób na dofinansowanie stołówki, z której codziennie korzysta ponad 100 osób ubogich, chorych, seniorów i niepełnosprawnych. – wyjaśnia Paweł Trawka, rzecznik wrocławskiej Caritas.

Jadłodajnie w Oławie można wesprzeć przekazując środki w ramach akcji >>Misja ZUPA<<.

Koszt jednego posiłku to 2 zł 50 gr. Za 50.00 zł możemy ufundować posiłki wydawane od poniedziałku do piątku dla jednego podopiecznego przez okres miesiąca.