Caritas Polska zamówiła 100 respiratorów transportowych produkcji brytyjskiej, cieszących się̨ dobrą opinią polskich medyków. Pierwsze urządzenia jeszcze w kwietniu trafiły do szpitali. We Wrocławiu ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, przekazał urządzenie Szpitalnemu Oddziałowi Ratunkowemu.

– Caritas stara się Jak najlepiej wspierać polskich Medyków w walce z wirusem. – podkreśla ks Amrogowicz – Dzięki ogólnopolski inicjatywie #WdzięczniMedykom,  zebrano fundusze od firm i od osób indywidualnych. Przeznaczono je na zakup środków zabezpieczających ale także urządzeń ratujących życie. Dzisiaj z radością finalizujemy to zadanie i dostarczyliśmy pierwszy z respiratorów na Dolnym Śląsku.  Mamy nadzieję że uda się także zebrać środki na kolejne! – z=mówi z radością dyrektor wrocławskiej Caritas.

Respirator odebrał komendant szpitala, płk dr n. med. Wojciech Tański.

–Szpital Wojskowy we Wrocławiu od początku problemu Covid-19 bierze aktywny udział w pomocy ludziom. Jako pierwsi przyjmowaliśmy pacjentów z Wuhan, żeby zdobywać doświadczenie, o tym jak najlepiej w sposób bezpieczny tymi pacjentami się zajmować. Jesteśmy pewnie jednym z nielicznych szpitali, który dopracował do perfekcji swoje procedury sanitarne, w naszym szpitalu nie ma zakażeń wśród personelu, w naszym szpitalu nie ma wyłączeń dużych elementów funkcjonowania szpitala. – z dumą podkreśla komendant szpitala.

Urządzenie będzie wspomagało pracę Szpitalnego Odziału Ratunkowego.

– Ten respirator transportowy na pewno będzie urządzeniem z którego będziemy na co dzień korzystali, za co serdecznie Caritas i księdzu dyrektorowi bardzo dziękuje. – wyjaśniał płk. Wojciech Tański. – W pewnych sytuacji to będzie jak dar życia. Będzie bardzo ułatwiał nam postępowanie, po prostu będzie  uratował życie. W sytuacji kiedy pacjent oddycha, ale już się zaczynają pojawiać problemy, nie może jeszcze trafić na oddział docelowy czyli Oddział Intensywnej Opieki Medycznej, to jest właśnie ten moment, w którym  pacjent będzie podłączony do tego aparatu.

Respirator transportowy stanowi niezbędny element wyposażenia oddziału intensywnej terapii. Zapewnia możliwość bezpiecznego transportu pacjenta wentylowanego mechanicznie zarówno w obrębie szpitala – w celu wykonania badań diagnostycznych czy zabiegów operacyjnych, jak i transportu międzyszpitalnego, w tym lotniczego.

Poza respiratorami Caritas Polska dostarcza szpitalom, a także hospicjom i zakładom opiekuńczo-leczniczym w całym kraju środki ochrony osobistej dla personelu medycznego oraz inne niezbędne wyposażenie. Do tej pory organizacja zakupiła już 100 tys. maseczek chirurgicznych, 9 tys. masek KN95 oraz 2 tys. przyłbic, 10 tys. kombinezonów ochronnych, a także 12 specjalistycznych łóżek szpitalnych. Wartość sprzętu i wyposażenia medycznego sfinansowanego dzięki kampanii #WdzięczniMedykom przekroczyła już 4,6 mln zł.

https://caritas.pl/medycy