W Środę Popielcową wrocławska Caritas zainaugurowała akcję „Serce w skarpetkach” i przypomniała o możliwości włączenia się pomoc najuboższym przez odnalezienie w sobie „Talentu Miłosierdzia”.

Serce w skarpetkach to akcja, która wzywa do zaopiekowania się najpierw samym sobą. -Znajdźmy czas żeby zająć się własnym sercem, swoim wnętrzem, założeniem cieplutkich skarpet naszemu sercu. Takie  wygrzane, utulone serce zaczyna odkrywać w sobie przeróżne talenty na przykład Talent Miłosierdzia. – mówił Paweł Trawka, rzecznik wrocławskiej Caritas.

 

Talenty mają to do siebie, że nimi chcemy się dzielić. Stąd apel o przekazywanie np. skarpetek.

– W naszych szufladach często znajdują się skarpety – prezenty, których nie chcemy używać i nie wiemy co z nimi zrobić bo nie chcemy iść też wyrzucać. – opowiada ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor wrocławskiej Caritas – możemy je przekazać z sercem do łaźni Caritas na Katedralną 7. Każda skarpetka to jest wielki dar serca, który może ogrzać zbolałe i zziębnięte nogi naszych podopiecznych – wyjaśnia dyrektor.

U progu Wielkiego Postu przypominamy sobie na czym polega jego istota, co jest ważne w tym świętym czasie nawracania się.

„Czyż nie jest raczej ten post, który wybieram: (…)  dzielić swój chleb z głodnym, wprowadzić w dom biednych tułaczy, nagiego, którego ujrzysz, przyodziać i nie odwrócić się od współziomków. Iz 58, 6-7”

Ta myśl rozwinięta została przez papieża Franciszka w Orędziu na Wielki Post:

Także dzisiaj ważne jest wezwanie ludzi dobrej woli do dzielenia się swoimi dobrami z najbardziej potrzebującymi poprzez jałmużnę, jako formę osobistego uczestnictwa w budowaniu świata bardziej sprawiedliwego. Dzielenie się w miłości czyni człowieka bardziej ludzkim; gromadzenie grozi upodleniem go, zamknięciem w egoizmie.

We wrocławskiej Caritas dosłownie ubieramy od stóp do głów. Osoby korzystające z pomocy w naszej łaźni po gorącej kąpieli potrzebują świeżej odzieży: skarpetek, butów, bielizny osobistej, spodni, koszuli, kurtki, czapki i szalika, ale też plecaka, śpiwora i termosu.  Wszystkie te rzeczy są na bieżąco przekazywane potrzebującym. Tylko w roku 2019 z kąpieli skorzystano ponad 14 600 razy a odzież z magazynu przy ulicy Katedralnej 7 została wydana ponad 6650 razy.

Dlatego zachęcamy, aby owoce poszczenia, ograniczenia pewnych konkretnych dóbr zmaterializowały się w postaci bardzo prostej, zwyczajnej pary skarpetek, która zostanie przekazana dla podopiecznych łaźni. Można je przynieść osobiście lub wysłać pocztą na ulicę Katedralną 7 w Wrocławiu. Ale oczywiście nie tylko skarpet potrzebują ubodzy, każda odzież męska zostanie przez nas przyjęta z wielką radością.

Pomoc w odkrywaniu w sobie „Talentu Miłosierdzia” jest akcją związana z papierową torbą. Od pięciu lat wrocławska Caritas zachęca do wspólnego budowania przestrzeni Miłosierdzia w której podzielimy się dobrem. Szara papierowa torba jest tak naprawdę dużą ulotką, na której w sposób bardzo czytelny napisana jest instrukcja odnajdywania w sobie Talentu Miłosierdzia. Składa się ona z trzech punktów:

Co bardzo ważne i godne podkreślenia, w akcji tej nie chodzi o to aby samodzielnie zakupić potrzebne artykuły. – Zależy nam na tym żeby znaleźć społeczność i grupę ludzi, z którymi możemy zrobić coś dobrego dla potrzebujących. Mogą to być koledzy z siłowni czy koleżanki z fitnessu, przyjaciele z pracy czy znajomi ze szkoły.  Ważne aby talentem dzielić się nie tylko z osobami potrzebującymi ale też tymi którzy szukają sposobu na mądre i dobre pomaganie – podkreśla ks.  Dariusz Amrogowicz.

Torby można pobrać w parafiach naszej archidiecezji a odzież przekazać do

Caritas Archidiecezji Wrocławskiej
ul. Katedralna 7
50-328 Wrocław

Serce w skarpetkach

W Środę Popielcową wrocławska Caritas zainaugurowała akcję „Serce w skarpetkach” i przypomniała o możliwości włączenia się pomoc najuboższym przez odnalezienie w sobie „Talentu Miłosierdzia”.

Opublikowany przez Caritas Archidiecezji Wrocławskiej Środa, 26 lutego 2020

 

Serce w skarpetkach

Serce w skarpetkach to akcja, która wzywa do zaopiekowania się najpierw samym sobą. -Znajdźmy czas żeby zająć się własnym sercem, swoim wnętrzem, założeniem cieplutkich skarpet naszemu sercu. Takie wygrzane, utulone serce zaczyna odkrywać w sobie przeróżne talenty na przykład Talent Miłosierdzia. – mówił Paweł Trawka, rzecznik wrocławskiej Caritas.

Opublikowany przez Caritas Archidiecezji Wrocławskiej Środa, 26 lutego 2020