W Klubowym Centrum Aktywności Dzieci I Młodzieży otwarta została nowa kuchnia z której będą korzystać mali podopieczni wrocławskiej Caritas. Jej zakup i wyposażenie pochodzi ze środków zebranych podczas Orszaku Trzech Króli jako „Dar mędrców”.

​Od poniedziałku do piątku kilkanaścioro dzieci znajduje w Klubowym Centrum bezpieczne miejsce, w którym mogą kreatywnie spędzić czas po zajęciach szkolnych.  Marzeniem kierownika Klubowego Centrum Aktywności Dzieci i Młodzieży Caritas Archidiecezji Wrocławskiej we Wrocławiu, Michała Brzezickiego było, aby małym podopiecznym zapewnić możliwość wszechstronnego rozwoju, również nauczenia ich czynności związanych z samoobsługą.  – Zależało mi na tym, aby kuchnia mogła służyć dzieciom każdego dnia, aby uczyły się  przygotowania zwykłych, prostych  i smacznych potraw, ale również żeby zadbały o ich estetyczne podanie i posprzątanie po przygotowaniu posiłków. 

Wolontariusze Caritas podczas Orszaku Trzech Króli nieśli flagi i puszki prosząc wszystkich o „Dar mędrców”. Udało się zebrać 7052 zł, które w całości zostały przeznaczone na zakup kuchni, jej wyposażenia oraz narzędzi kuchennych i żywności.

Od dziś w kuchni odbywać się będą międzykulturowe warsztaty kulinarne. – Rozpoczęliśmy od kuchni włoskiej a po feriach w planach jest przygotowanie smakołyków Francji – opowiada Anna Wawrowska – Drozd wychowawczyni w klubowym centrum. ­Dzieci czekały na pizzę i bardzo chciały samodzielnie ją przygotowywać – dodaje. Kroiły pieczarki, ścierały ser, przygotowywały i ugniatały oraz wałkowały ciasto, polewały pizzę sosem pomidorowym, a na końcu z wielkim smakiem zajadały się smacznymi porcjami. Na każdej z nich był mały listek bazylii.

Przepis na naszą pizzę

Ciasto:
3 szklanki mąki
1 szklanka wody
3 łyżki oleju
50 g drożdży
1 łyżka cukru
2 szczypty soli

Ciasto należy porządnie zagnieść i bez wyrastania rozwałkować na blasze.
Całość polewamy sosem i dodajemy ulubione  dodatki.
Wszystko posypujemy grubą warstwą sera oraz oregano.
Po wyjęciu z pieca na każdej porcji kładziemy listek świeżej bazylii.