Mędrcy ze Wschodu przynieśli mądre dary, dary potrzebne, dary prorocze.  Inaugurujący w tym roku projekt Misja ZUPA Caritas Archidiecezji Wrocławskiej zrealizowała marzenie o pomaganiu skutecznym i bardzo potrzebnym. Orszak Trzech Króli wspierając ten pomysł pomaga bezdomnym i samotnym, którzy w mroźne dni mogą otrzymać gorący posiłek.

Od początku grudnia  jadłodajnia Caritas Archidiecezji Wrocławskiej jest w stałej gotowości do przygotowania 100 porcji gorącej zupy, którą może przekazać strażnikom miejskim i policjantom. Służby potrafią dotrzeć do osób bezdomnych i samotnych, dla których mrozy mogłyby być niebezpieczne.  Program Misja ZUPA ma charakter interwencyjny: pomoc dociera tylko wtedy kiedy mrozy mogą zagrażać życiu lub zdrowiu osób bezdomnych. Porcja gorącej zupy w takie dni może być tym co uratuje zdrowie lub życie przemarzniętych i wyziębiony bezdomnych lub schorowanych i bezsilnych seniorów.  Ma ona na celu nie tylko niesienie pomocy potrzebującym lecz również budowanie społecznej odpowiedzialności wobec  dotkniętych wykluczeniem społecznym.  Dlatego opowiadając o tym projekcie apelujemy do wszystkich Wrocławian: nie wahajmy się Interweniować i zgłaszać straży miejskiej wszelkich przypadków, w których zdrowie lub życie może być zagrożone z powodu wychłodzenia. Informujemy służby o osobach przebywających na przystankach, w wiatach śmietnikowych, czy na klatkach schodowych.  Mróz może być zabójczy.  W zimowe i śnieżne dni dotarcie do jadłodajni może być zbyt dużym Wysiłkiem i wiąże się z ogromnym wydatkiem energetycznym dla bezdomnych. Dlatego w takich sytuacjach strażnicy i policjanci sprawdzają miejsca, w których nocują i przebywają osoby bezdomne. Od tego roku wyposażani są w tą dodatkową pomoc w postaci gorącej zupy z wkładką i pieczywa.

 

W ubiegłym roku Orszak Trzech Króli przekazując “Dar Mędrców” wsparł odnowienie i doposażenie jadłodajni Caritas przy ul słowiańskiej 17 we Wrocławiu. Zebrano 11 009, 66 zł co było dotychczasowym rekordem orszakowych zbiórek.

O orszaku więcej przeczytacie tutaj:
http://wroclawski.orszak.org/