Dzieci i młodzież przeszły w barwnym pochodzie wokół rynku w Oławie. Po raz trzeci Hospicjum Domowe Caritas Archidiecezji Wrocławskiej zorganizowało. „Marsz żonkilowy”. Była to okazja do zaprezentowania szkół, które wspierają działania na rzecz osób chorych biorąc udział w warsztatach i akcji „Pola nadziei”.

>>Zobacz galerię zdjęć<<

Na Oławskim rynku spotkali się dziś (8 kwietnia 2016 r.) wolontariusze Hospicjum Domowego Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, aby wspólnie przejść w „Marszu żonkilowym”. Kilkuset uczniów z 14 szkół z regionu Oławy niosło papierowe żonkile oraz niebieskie i żółte balony. Idąc wokół ratusza śpiewali przebój o malowaniu świata na „żółto i na niebiesko”. Niesione przez nich kwiaty zostały po marszu zebrane, aby trafić do osób, które zechcą wesprzeć działalność hospicjum podczas przygotowywanych w Oławie kwest. Spotkanie było też okazją, aby przypomnieć małym wolontariuszom o potrzebie troski o osoby ciężko chore, ale też szerszemu gronu została przybliża w ten sposób idea hospicjum domowego. To rodzina, najbliżsi są najlepszym miejscem dla osób dotkniętych ciężkimi chorobami, ale taki dom potrzebuje też specjalistycznej pomocy i wsparcia. Pomaga w tym personel i wolontariusze hospicjum, którzy nie tylko świadczą profesjonalną opiekę medyczną, ale również wspierają rodzinę chorego i uczą zasad pielęgnacji. Najbliżsi mogą też liczyć na wsparcie wolontariuszy, którzy z chorym spędzają czas, czy pomagają w jego codziennym funkcjonowaniu.

_dsc0474-001_400

_dsc0607_400

Najmłodsi wolontariusze, uczniowie szkół, w których organizowane są warsztaty z pracownikami i wolontariuszami hospicjum zawsze zaskakują swoją dojrzałością i pięknym podejściem, pełnym wrażliwości i miłosierdzia wobec cierpiących. Szczególnie uwidacznia się to podczas organizowanych dla nich konkursów artystycznych. Niezwykle głębokie i ciekawe są utwory literackie, wiersze i proza pisane przez uczniów. Swoją treścią zachwycają też prace plastyczne, które w tym roku pokazywane były w wielu miejscach w Oławie.

_dsc0595_400

„Marsz Żonkilowy” to element akcji „Pola nadziei”. Uczniowie przy swoich szkołach zasadzili jesienią cebulki żonkili. Każdej wiosny te kwiaty zachwycają swoją wolą życia, dlatego stały się symbolem nadziei. Podczas kwest kwiaty są zbierane i rozdawane dobrodziejom Hospicjum Domowego Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Dzięki ubiegłorocznej zbiórce udało się zakupić potrzebny do opieki nad chorymi sprzęt o wartości ponad 20 tys. zł.