-W oczach każdego potrzebującego spotykacie wzrok naszego Pana i Zbawiciela, który nas naucza, “cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, Mnieście uczynili” – przypominał.
Arcybiskup Józef Kupny podziękował 21 zespołom, które szczególnie w ostatnich 5 latach wyróżniały się swoją czynną obecnością w działaniach archidiecezji Wrocławskiej:
METROPOLITA WROCLAWSKI ABP JÓZEF KUPNY ORAZ CARITAS ARCHIDIECEZJI WROCŁAWSKIEJ
składają serdeczne podziękowanie dla Wolontariuszy Parafialnych Zespołów Caritas
Dziękujemy za ofiarność i gotowość do służby Panu Bogu w cierpiących członkach Kościoła. Świętując 35-lecie posługi Caritas w naszej Archidiecezji życzymy, aby Wasza praca dla dobra bliźnich przyniosła obfite owoce świętości Członkom Zespołu oraz tym, którym służycie.
Wyróżnienia otrzymały Zespoły Caritas:
- Św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Bierutowie
- Miłosierdzia Bożego w Brzegu
- Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzegu
- Św. Mikołaja w Brzegu
- Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Kiełczowie
- Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lewinie Brzeskim
- Św. Andrzeja Boboli w Miliczu
- Najświętszego Serca Pana Jezusa w Obornikach Śląskich
- Św. Jana Apostoła w Oleśnicy
- Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Siechnicach
- Św. Bartłomieja Apostoła i św. Jadwigi w Trzebnicy
- Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski we Wrocławiu – Klecinie
- Św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu
- Opieki św. Józefa we Wrocławiu – Ołbinie
- Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Wrocławiu – Ołtaszynie
- Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny we Wrocławiu – Pilczycach
- Św. Maurycego we Wrocławiu
- Św. Jadwigi we Wrocławiu – Świniarach
- Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia we Wrocławiu – Kowalach
- Św. Maksymiliana Marii Kolbego we Wrocławiu – Gądowie
- Miłosierdzia Bożego we Wrocławiu – Gądowie
Dziękując za ofiarną posługę abp Józef Kupny podkreślił: Jesteście wizytówką chrześcijaństwa poprzez uczynki miłosierdzia i otwarte serce, poprzez pomoc, którą świadczycie. Jesteście bardzo potrzebni nie tylko tym, którym pomagacie, ale jesteście potrzebni parafii, diecezji, Kościołowi . Przypomniał też początki Caritas sięgające posługi samych apostołów i ustanowienia pierwszych diakonów w Jerozolimie, był to też czas dawania świadectwa ofiarą życia za Chrystusa: – Dzisiaj tego nie musimy robić, a gdy Kościół mówi o dawaniu świadectwa, to mówi o takim przyciąganiu Chrystusa poprzez miłość i dobroć, która przyciąga do nas i czyni nas wiarygodnymi, w tym co mówimy. I zachęcam was, byście dalej dawali świadectwo miłości Boga do człowieka i bliźniego. Za to wam bardzo dziękuje. Niech wam wystarczy sił i otwartości serca na dalszą działalność. – zakończył metropolita.
Po modlitwie wolontariusze przeszli do Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego, gdzie świętowanie urodzin Caritas przemieniło się w radosne spotkanie. Uroczyste „Życzymy, życzymy” zostało zaśpiewane obecnej na Sali 100 – letniej Kazimierze Świtoń, wolontariuszce z parafii pw. Imienia Jezus we Wrocławiu.
Adrianna Kwiatkowska – Sekretarz Generalna Synodu Archidiecezji Wrocławskiej dziękowała wolontariuszom za współtworzenie wydarzeń synodalnych, włączenie się w obsługę uroczystości Otwarcia Synodu o zaprosiła na 30 listopada, na kolejny etap prac synodalnych.
W sposób szczególny wybrzmiało zaproszenie do udziału w inauguracji Roku Świętego, przeżywanego pod hasłem „Pielgrzymi Nadziei”. 29 grudnia ten jubileusz uroczyście zainauguruje abp Józef Kupny w łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem. Będzie to rok nadzwyczajnych odpustów, które będzie można uzyskać w kościołach stacyjnych. Siedem ośrodków Caritas Archidiecezji Wrocławskiej stanie się wówczas Znakami Nadziei – miejscami, gdzie Ewangelia zamienia się w czyn.
Dlatego wolontariusze Parafialnych Zespołów zostali poproszeni o zaangażowanie się poprzez reaktywację akcji „Upiecz dobro na Święta” i przyniesienie ciast dla wszystkich jubileuszowych pielgrzymów.
Ks. Dariusz Amrogowicz wraz z Pawłem Trawką zaprezentowali jubileuszową książkę pt. „Jesteśmy Darem Boga – 35 lat działalności Caritas Archidiecezji Wrocławskiej 1989 -2024”. – W książce znajdziecie kody QR, które skierują was do konkretnych stron Telewizji Polskiej, gdzie będziecie mogli zobaczyć felietony o działalności naszej Caritas” – podpowiadał ks. Amrogowicz. Książkę, jubileuszowy kalendarz i medalik z wizerunkiem św. Józefa zdobiącym kaplicę Domu św. Józefa w Małkowicach.
Magdalena Stachura CDC – koordynatorka pracy PZC w Archidiecezji Wrocławskiej, przybliżyła sylwetkę matki Gabrieli Kalusa, założycielki pierwszego wrocławskiego sekretariatu Caritas w roku 1905. Podkreśliła, że matka Gabriela do tego zadania gruntownie przygotowywała się w Niemczech obserwując działania społeczne Kościoła. Niektóre były inspirujące, inne wręcz przeciwnie. Podczas jednego z wizyt w prężnie działającej instytucja bardzo się rozczarowała: Organizacja to świecka, charytatywna, która otwarcie podkreślała, że dobroć nie pochodzi od Boga, a wdzięczność należy się ludziom. Na to Matka Gabriela nie chciała się zgodzić i wyraźnie zaznaczała w swojej posłudze, że działania te wypływają z Serca Bożego, Jego miłości i miłosierdzia, które należy głosić. Sama pragnęła stać się ofiarą miłosierdzia – victima caritatis. – podkreślała siostra Magdalena.
Dla wolontariuszy, w kameralnym recitalu wystąpiła harfistka Jadwiga Tomczyńśka i Maks Ambroziak.