Piątkowe spotkanie rozpoczęło się w kaplicy Seminaryjnej. Podczas Eucharystii ks. Dariusz Amrogowicz w homilii  wychodząc od słów Jezusa przypominał: – To nie jest tak, że nagle wszyscy będą nas słuchać, bo my jesteśmy posłani przez Pana Jezusa. Nie, sam Pan Jezus miał problemy żeby dotrzeć do ludzi – Gdyby takie cuda działy się w Tyrze i Sydonie to dawno by się nawróciły – bo my wiemy lepiej , dlatego w konsekwencji pozostajemy osamotnieni i pogubieni. – mówił w homilii.

Przywołał też dane dotyczące poczucia samotności wśród młodych Polaków  (Link do artykułu, Raport) zebrane przez instytut Pokolenia.

-Dlatego nie ma się co się zniechęcać, mamy robić swoje- To Bóg daje łaskę, to nie my nawracamy. My siejemy, my plewimy, a Bóg daje łaskę wzrostu. To On te serca nawraca. Nikt inny! – przypominał ksiądz Dariusz.

– Proszę zobaczyć co mówi Pan Jezus: „Kto wytrwa do końca ten będzie zbawiony”. Nie mówi: tylko ci będą zbawieni, którzy osiągną pierwsze miejsca, tylko ci będą zbawieni, którzy będą mieli najwyższe wyniki, tylko ci którzy najwięcej nawrócą… Nie! Pan Jezus mówi: ci, którzy wytrwają, nie poddadzą się, nie zniechęcą, nie załamią, nie odwrócą się. Do tego dąży Świat: Chce nas odwrócić od Boga. Szatan wiek że jak oderwie, to potem możemy mieć problem z powrotem do Boga. Mamy siebie nawracać i także pomagać tym ludziom, którzy poszukują. Ciągle walczymy z małym egoistą który w nas siedzi. – podkreślił Dyrektor wrocławskiej Caritas.

– Nasze zadanie: siebie nawrócić i pokazać tą drogę nawrócenia młodym ludziom. Żeby odnaleźli sens w swoim życiu, cel, remedium na ich samotność, ich pogubienie. Dlatego ważne jest, żeby Szkolne Koła Caritas wyrywały z marazmu młodych ludzi, pokazywały im wartościowe rzeczy, cel, radość spełnienia w życiu. – zachęcał na zakończenie homilii.

W seminaryjnej auli ks. Tomasz Kowalski z sekretariatu Synodu Archidiecezji Wrocławskiej opowiadał o jego etapach i roli katechetów, nauczycieli i osób zaangażowanych w dzieła miłosierdzia. – Trwający obecnie roczny etap presynodalny jest po to, abyśmy się wspólnie zastanowili co zmienić, co poprawić, co już nie funkcjonuje -zaznaczył ksiądz Tomasz. Prosił by zadać sobie pytanie: Czy ja buduje komunię, co ja robię żeby pogłębiać tę komunie z parafianami, z księżmi, co robię, żeby budować wspólnotę? I w końcu misja -czy idę z tym dalej? Bo Kościół nie żyje dla siebie, ale jest stworzony jako misyjny, aby wyjaśnić i głosić – przypomniał.

O ważnych wydarzeniach opowiadał koordynator wolontariatu, Robert Jadwiszczak:

  • 14 października – pielgrzymka do Trzebnicy

Program pielgrzymki:

9.00   – Modlitwa i zawiązanie wspólnoty – Gminne Centrum Kultury i Sztuki,      Kino Polonia, ul. Prusicka 12, Trzebnica

9.30 – wprowadzenie do filmu – burmistrz Trzebnicy, Marek Długozima

9.35 – „Historia jednej zbrodni” – film dokumentalny o bł. Rodzinie Ulmów

11.30 – Wyjście do grobu św. Jadwigi

12.00 – Eucharystia

13.15 – Posiłek na błoniach przy ołtarzu polowym

14:00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia i zakończenie pielgrzymki

 

  • Do 12 października można zgłaszać się do zbiórki żywności: Tak. Pomagam! – mbrzezicki@wroclaw.caritas.pl ;
  • Do 15 października można zgłaszać swój udział w konkursie DOBRA JEST WIĘCEJ 2023 dla wolontariuszy z wszystkich diecezji w Polsce. Zachęcamy do udziału! (Więcej tutaj) ;
  • Ruszamy z konkursem SUPER WOLONTARIUSZ- w jego ramach można będzie otrzymać 1000 zł na rozwój i promocję wolontariatu w szkole. Zapraszamy do udziału w spotkaniu on-line, na którym wyjaśnimy szczegóły;
  • 1 grudnia zapalimy Bożonarodzeniową świecę #NioseDobro – bardzo prosimy o liczny udział wolontariuszy w tym wydarzeniu. Prosimy aby już rezerwować ten termin w szkołach. Rozpoczniemy o 9.30 w Auli PWT;
  • Kolejne spotkanie Opiekunów SKC odbędzie się 1 lutego 2024 r.;
  • 25 maja spotkamy się na jubileuszowym zjeździe Szkolnych Kół Caritas (35 – lecie działalności Caritas Archidiecezji Wrocławskiej) – prosimy, aby już rezerwować ten czas w szkołach!

Głowna część spotkania poświęcona została prezentacji podręcznika dla Opiekunów Szkolnych Kół Caritas opracowanego m .in przez s. Beatę Zawiślak, która poprowadziła warsztaty.

PODRĘCZNIK W WERSJI ELEKTRONICZNEJ MOŻNA POBRAĆ TUTAJ

Opiekunów, którzy są zainteresowani otrzymaniem podręcznika w formie książki proszę o kontakt:

rjadwiszczak@wroclaw.caritas.pl

Relacje z konferencji prasowej o podręczniku:

https://wroclaw.gosc.pl/doc/8519449.Do-opiekunow-SKC-trafil-podrecznik-Dobra-jest-wiecej

https://wroclaw.niedziela.pl/artykul/95600/Dobra-jest-wiecej

https://www.radiorodzina.pl/2023/10/06/poradnik-dobra-jest-wiecej-szkolny-wolontariat-caritas/