–  Dzieciom najwięcej radości sprawiają prezenty. Prezenty pod choinką. Dlatego zaprosiliśmy tutaj dzieci z rodzicami po to, żeby obdarować ich prezentami na święta Bożego Narodzenia. – tymi słowami rozpoczął spotkanie z dziećmi abp Józef Kupny, metropolita Wrocławski. Na Ostrowie tumskim w wigilię odbył się finał akcji  Nasza Paka. Caritas Archidiecezji Wrocławskiej rozdała 300 świątecznych prezentów w ramach tej akcji. Jej idea ma dwa cele: po pierwsze obdarować dzieci prezentami, których inaczej mogłyby na święta nie otrzymać, ale po drugi buduje poczucie odpowiedzialności wśród innych dzieci, które te paczki samodzielnie przygotowywały w swoich Szkołach.

Ta akcja ma zbliżać do siebie ludzi. Mówił też o tym wrocławski Arcybiskup:

– Chrystus Rodząc się w stajni betlejemskiej, stał się bliski Każdemu z nas. Pewnie dzieci mają młodsze rodzeństwo. Niektóre dzieci są jeszcze bardzo malusieńkie, jeszcze w wózkach. Ale to te najmniejsze dzieci potrafią już kochać maleńkiego Pana Jezusa. Dzisiaj myślimy o tym malutkim Jezusie, który bardzo się ucieszył z darów pasterzy, którzy przynieśli do stajenki to, co mieli przy sobie, pasąc owce. A Dzieciątko Jezus obdarowali swoją obecnością, swoją radością, swoim śpiewem. – przypomniał abp Józef Kupny.

Spotkaniu towarzyszyło wspólne kolędowanie a wolontariusze troszczyli się o zbudowanie prawdziwie świątecznego klimatu:

– Wchodząc w atmosferę tej Bożej nocy, kiedy narodził się Jezus Chrystus przypominamy sobie, że stał się pełnym człowiekiem. Tak samo jak my cieszył się i radował, płakał i cierpiał. Wszystko tak samo jak my, oprócz grzechu. – przypominał Metropolita Wrocławski. – Dlatego Jezus każdego z nas rozumie. Przebywanie z Dzieciątkiem Jezus jest o tyle dla nas wszystkich przyjemnych, że Boże dziecię nikogo nie ocenia. Przyjmuje dar naszego serca. Przekazujemy wam dar dzieci: dzieci- dzieciom. A my jesteśmy pośrednikami. Myślę że te prezenty sprawią wam i waszym rodzicom bardzo dużo radości – zaznaczył z uśmiechem arcybiskup.

Akcja polega na tworzeniu świątecznych paczkę przez dzieci w szkołach, które nie robią sobie nawzajem upominków mikołajkowych. Za to starają się przygotować paczkę, która ucieszyłaby ich rówieśników.

– Do akcji włączyły się przedszkola, młodsze i starsze klasy szkół podstawowych, oraz licealiści. Dzięki temu paczki były różnorodne i dopasowane do wieku dzieci. – mówi Michał Brzezicki koordynujący akcję. – Przyznam, że czułem pewien niepokój ponieważ na początku zgłosiło się do mnie mniej szkół. W ubiegłym roku było ich ponad 30, w tym roku mniej. A podań dostaliśmy dla 300 dzieci. Ale święta to czas cudów i w Caritas do takich cudów przywykliśmy, choć czasem o tym zapominamy. Cud się zdarzył, dla nikogo nie zabrakło zabawek, słodyczy, gier i pluszaków- podkreśla z dumą koordynator.

Prezenty rozdawali biskupi: Metropolita Wrocławski Józef Kupny, oraz specjalnie przez niego zaproszony św. biskup Mikołaj.

 

Akcja została dofinansowana przez Miasto Wrocław