200 dzieci, ponad 30 szkół, mnóstwo zabawek, puzzli, pluszaków gier i słodyczy – tak wyglądał finał akcji „Nasza Paka” organizowanej prze Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Prze ostatnie tygodnie do biura Caritas trafiały dziecięce artykuły, z których przygotowane zostały bożonarodzeniowe prezenty dla najmłodszych.

– Pragnę, aby dzieci uczyły się dobrego pomagania ,umiejętności dzielenia się i troski o słabszych. Radość dzieci, które otrzymały dziś obfite podarunki, pragnę przekazać wszystkim tworzącym tegoroczną „Naszą Pakę” – powiedział nam św. Mikołaj. W siedzibie Caritas wręczył 200 paczek dla dzieci. Pomagał mu w tym Komisarz Lew oraz  żołnierze 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Akcja polegała na zbiórce prezentów dla dzieci z rodzin dysfunkcyjnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym. –  Mamy pod opieką przez cały rok takie dzieci, które nie mogą nawet marzyć o świątecznym upominku pod choinką. Dlatego chcemy pomóc św.  Mikołajowi i przygotować dla nich Bożonarodzeniowe prezenty – wyjaśnia Michał Brzezicki, koordynator akcji.

Ponad 30 szkół odpowiedziało na ten apel. – To ogromna radość odbierać takie paczki wypełniające nasze samochody dosłownie po sufit. – podkreśla s. Magdalena Stachura  wrocławskiej Caritas. – Ta akcja ma bowiem dać też radość, tym, którzy obdarowują, dzieciom uwrażliwionym na potrzeby rówieśników, którym wiedzie się gorzej – dodaje siostra.

W założeniach mikołajkowej akcji „Nasza Paka” leży, aby klasy z i całe szkoły przygotowały artykuły na jedną lub więcej paczek dla dzieci. Paczki zostały przepakowywane prze wolontariuszy i pracowników Caritas, tak, aby były dostosowane do potrzeb  i wieku dzieci.

W tym roku bywały sytuacje, że w danej szkole w akcję włączała się jedna klasa, która inspirowała całą szkołę. W rezultacie wszystkie klasy przygotowywały świąteczne podarunki.