Caritas spieszy z pomocą osobom poszkodowanym 12 maja 2021 r. w czasie powodzi w Ciepłowodach. Środki materialne trafiły do 13 gospodarstw domowych, w których zamieszkuje łącznie 33 osoby. Przekazywane są materiały budowlane, sprzęt AGD a nawet buty. W akcję włączyła się Caritas Polska.

O powodzi, jaka przeszła przez Ciepłowody przypominają już tylko schnące na podwórkach samochody oraz gruz z remontowanych domów. Cała miejscowość przez ostatni miesiąc porządkowała swoje podwórka i tereny wspólne zalane błotem naniesionym przez spiętrzoną wodę.

Na miejscu Parafialny Zespół Caritas wraz z księdzem proboszczem bardzo dokładnie zebrali listę potrzeb:

– Chodziliśmy do każdej poszkodowanej rodziny i spisywaliśmy co jest potrzebne. W ten sposób powstała bardzo konkretna lista, nasi parafianie prosili zarówno o materiały budowlane jak i o sprzęt AGD, ale też o kołdry czy buty – opowiada ks. Ryszard Słowiak, miejscowy proboszcz.

W domach trwają intensywne prace, wymieniane są podłogi, wstawiane są nowe drzwi i na nowo malowane ściany. Nie wszędzie jeszcze da się zamieszkać, dlatego gmina przygotowała mieszkanie komunalne dla gospodarstw w których trwają intensywne prace. Niektórzy, korzystając z pięknej pogody, rozbili przed domami namioty.

Wiele prac mieszkańcy wykonują własnoręcznie co pozwala na przeznaczenie środków finansowych na zakup potrzebnych materiałów i sprzętów.

– Otrzymaliśmy środki z Caritas Polska. W parafiach, w których działają Parafialne Zespoły Caritas, trwają zbiórki do puszek – relacjonuje ks. Dariusz Amrogowicz- Dzięki tym środkom udaje się na miejscu pomóc tak jak najbardziej jest to potrzebne. Straty w poszczególnych gospodarstwach są różne. Różne są potrzeby, dlatego tak ważne jest, aby na miejscu ks. proboszcz i wolontariusze na bieżąco wszystko sprawdzali. Dzięki temu widać jak udaje się przywrócić ludziom nadzieję. – podkreśl ks. Dyrektor.

– W dniu powodzi nie było mnie w domu, byłem w szpitalu – mówi Mariusz, którego mieszkanie zostało zupełnie zalane – to co zastałem mnie przeraziło. Ale dzięki księdzu proboszczowi powoli jakoś to idzie i teraz trochę się czuje jak w telewizyjnym programie „Mój nowy dom”.

Do Ciepłowodów trafiły też środki czystości zebrane przez dzieci ze Szkolnych Kół Caritas.

Ze środków własnych PZC w Ciepłowodach, z funduszy Parafii w Ciepłowodach, z kwest i ofiar z innych parafii, oraz w z wpłat ludzi  dobrej woli  Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP w Ciepłowodach wraz z  Parafialnym Zespołem Caritas zakupiła i przekazała poszkodowanym:

 1. Sprzęt AGD nowy :

– Zmywarka – 1szt

– Lodówko- zamrażarka – 1szt,

– Pralka -2 szt

 1. Kołdry – 11szt
 2. Poduszki -11szt
 3. Ręczniki -18szt
 4. Pościel -10szt
 5. Koc -1szt
 6. Buty męskie nowe – 4 pary
 7. Odzież męska używana – 3 osoby
 8. Środki czystości
 9. Węgiel – 1 tona
 10. Zaprawa murarska – 6 worków
 11. Płyn przeciwgrzybiczny 5l
 12. Grunt 5l
 13. Farba emulsyjna – 37,5l
 14. Farba emaliowana 5 puszek
 15. Płytki podłogowe 75 m2
 16. Klej do płytek 10 worków
 17. Panele podłogowe + dodatki – 26,63 m2
 18. Płyty OSB 22mm na podłogę – 13szt.
 19. Materiały do remontu siatki + klej na 100m2

Ponadto parafia pośredniczy w przekazywaniu mebli dla poszkodowanych.

Pozostało, do realizacji:

 1. Remont generalny i wyposażenie mieszkania (trwa osuszanie)
 2. Gumoleum (wykładzina) -30m2
 3. Panele podłogowe 42m2 + wylewka samopoziomująca 10 worków
 4. Panele podłogowe 30m2
 5. Drzwi wewnętrzne -5 szt
 6. Pralka
 7. Lodówka
 8. Lodówka
 9. Kosiarka elektryczna
 10. Półki do piwnicy
 11. Sterownik do oczyszczalni biologicznej
 12. Płyty betonowe do ogrodzenia