Opiekunowie Szkolnych Kół  Caritas z Archidiecezji Wrocławskiej  spotkali się we Wrocławiu aby wspólnie się formować i przygotować program działania na drugi semestr roku szkolnego. Podczas Eucharystii w homilii ksiądz Dariusz Amrogowicz, wrocławskiej Caritas zachęcił nauczycieli aby pokazywali dzieciom konkretne miejsca w których pomagają. –   niech to o same dzieci zaniosą paczkę żywnościową, niech osobiście przekażą termosy dla potrzebujących –  mówił dyrektor. – W czasach, w którym rzeczywistość wirtualna często przysłania młodym prawdziwy świat trzeba im pokazać, pozwolić dotknąć tego co słabe, tego co ubogie, niczym Jezus który dotykał trędowatego. Oni muszą widzieć real a nie tylko świat wirtualny – podkreślił ksiądz Amrogowicz.

W sali Senatu Papieskiego Wydziału Teologicznego opiekunowie zapoznali się z regulaminem otrzymywania dofinansowania ze środków Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom na organizację wypoczynku letniego dzieci i młodzieży.  Szczegółowo zostały przedstawione kwestie składania wniosków i sposobów opisywania dokumentów księgowych.  Od tego roku każde Szkolne Koło Caritas może ubiegać się o środki na organizację wycieczek, kolonii i półkolonii oraz innych form wypoczynku dla swoich wolontariuszy i uczniów szkoły ze środków Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

Regulamin i wnioski dostępne są  >>>TUTAJ<<<

Podczas  spotkania ksiądz dyrektor Dariusz Amrogowicz przekazał Robertowi Ruszczakowi, opiekunowi Szkolnego Koła w Liceum Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej akt powołania  wolontariatu w tejże szkole. Uczennice i uczniowie tej placówki od wielu lat współpracują z Caritas Archidiecezji Wrocławskiej pomagając w przygotowaniu Wigilii dla ubogich i swoim śpiewem dodają świątecznej atmosfery spotkaniom opłatkowym dla potrzebujących.

Nauczyciele zostali zachęcani do udziału w zbiórkach żywności które nie tylko pomagają pozyskać wsparcie materialne dla ubogich ale są też wizerunkowym narzędziem oddziaływania na całą społeczność lokalną poprzez pokazanie młodych wolontariuszy w działaniu.  Innym sposobem pozyskania potrzebnej pomocy jest zachęcanie dzieci do udziału w akcji Talent Miłosierdzia.

Akcje te mogą spowodować pogłębienie się świadomości roli i myślenia miłosierdzia wśród dzieci.  Paweł Trawka z wrocławskiej Caritas zwrócił uwagę na trzy etapy dotykania potrzebujących, które kształtują wyobraźnię miłosierdzia:  przygotowanie zbiórki i zebranie potrzebnych środków; osobiste przekazanie darów dla potrzebujących i wreszcie trzeci czyli wskazanie przez młodych osób i obszarów w których potrzebna jest pomoc.  Każdy kolejny etap zwiększa świadomość misji jaką ma wolontariusz i każdy chrześcijanin pełniący uczynki miłosierdzia.

Ostatnim punktem programu było przygotowanie obchodów 30-lecia powstania Wrocławskiej Caritas.  23 maja br. wolontariusze i opiekunowie wraz ze społecznościami szkolnymi zaproszone są do udziału w zjeździe, który będzie swego rodzaju „biegiem ku wolności”.  Spotkanie rozpocznie się Eucharystią w kościele ojców Jezuitów przy Alei Pracy a następnie wolontariusze przejdą do Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej, aby tam, w symbolicznym Biegu Wolności, uczcić 30 lecie działalności Caritas w naszej Archidiecezji.  Następnie, wzorem  poprzednich imprez, Szkolne Koła zostaną podzielone na grupy która rozejdą się do około 20 stoisk, na których dzieci i młodzież  w kreatywny sposób będą poznawać i doświadczać rzeczywistości końca lat 80 i czasu walki o suwerenność Polski.

Zachęcamy opiekunów, szczególnie tych którzy byli nieobecni, do zgłoszenia propozycji stoisk i stanowisk edukacyjnych które ukażą ówczesne realia.

 

Oto część propozycji przedstawionych przez nauczycieli:

 

  • gry podwórkowe: guma, klasy
  • taniec Disco ‘80
  • wspólne śpiewanie piosenek solidarnościowych i z epoki
  • przepisywanie tekstów na maszynie do pisania
  • tworzenie bibuły na domowych powielaczach
  • quizy muzyczne, historyczne, z bajek
  • karaoke do polskich hitów
  • gry planszowe o epoce
  • spotkanie z ludźmi tamtych czasów
  • stoiska plastyczne