Wysoka, migocząca choinka, rozstawione stoiska z „przeróżnościami” na świątecznym jarmarku, bajkowe atrakcje dla dzieci`– to wszystko przyciąga wzrok przechodniów na wrocławskim rynku. Tuż obok znajduje się Plac Solny z atmosferą, a jakże!, jeszcze bardziej świąteczną i wyjątkową. Przynajmniej dziś, w Wigilię Bożego Narodzenia, gdy wolontariusze i pracownicy Caritas od świtu budują miasteczko namiotowe. W końcu zaraz zjawią się tu pierwsi goście i muszą poczuć się dobrze przyjęci. A liczba zaproszonych jest niebagatelna i w zasadzie nieograniczona. – Nawet 1000 osób, podopiecznych wrocławskiej Caritas i samotnych, może skorzystać z przygotowanego w tym dniu poczęstunku świątecznego – podkreśla ks. Dariusz Amrogowicz, Dyrektor Wrocławskiej Caritas.

Przepis na wigilijny stół

Wigilia na Placu Solnym jest zwieńczeniem szeregu przedświątecznych przygotowań, w których pracownicy i wolontariusze Caritas mają pełne ręce… no właśnie, zależy od akcji.  – Pod koniec października odebraliśmy niemal 100 tys. świec Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, przez kolejne dni rozwoziliśmy je po parafiach naszej archidiecezji – wyjaśnia siostra Maria Rzezacz SBSJ, koordynująca WDPD. Z kolei Michał Brzezicki jest odpowiedzialny za świąteczne paczki: – Akcja ich pakowania rozpoczyna się już w listopadzie. 15 ton żywności musi znaleźć się w ozdobnych kartonach. Z miastem Wrocław przygotowujemy 1000 potężnych, kolorowych, świątecznych paczek. Z pomocą Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej dostarczamy je do Rad Osiedla, które obdarowują nimi okolicznych mieszkańców – dodaje.  Dzięki świecom i paczkom Caritas ma możliwość zagościć przy stołach zarówno pomagających, jak i potrzebujących.

Mikołaj przynosi pakę

W tym czasie w szkołach można napotkać prawdziwych pomocników św. Mikołaja. W końcu trzeba przygotować „Naszą Pakę”. – Zachęcamy uczniów, szczególnie w placówkach, gdzie działają Szkolne Koła Caritas, aby podczas mikołajek pomyśleli o dzieciach bardzo ubogich, które nie mają nawet nadziei na świąteczny prezent – mówi Robert Jadwiszczak, diecezjalny koordynator SKC. Nowe zabawki, gry, puzzle, słodycze i maskotki są sortowane przez pomocników św. Mikołaja i wkładane do paczek przygotowywanych dla podopiecznych Caritas. Każdy podarunek jest zindywidualizowany i dobrany do wieku dziecka. Św. Mikołaj zawsze był wrażliwy na ubogich, dlatego z caritasowymi dziećmi spotyka się już 23 grudnia i hojnie obdarowuje ich prezentami. A małym pomocnikom aż serce rośnie z radości… sprawiania radości.

Pomagasz? Tak!

Początek zimy to gorący czas również dla nas – opowiada Joanna Wolak z PZC przy parafii pw. św. Maurycego we Wrocławiu. Co niedzielę wolontariusze rozprowadzają świece WDPD oraz opłatki. – Dwudniowa zbiórka „Tak, pomagam” jest zazwyczaj bardzo obfita, trzeba nie tylko zebrać żywność, ale jeszcze przygotować z niej paczki. Czasem dostarczamy je do domów osób starszych i schorowanych – opowiada wolontariuszka. Nic dziwnego, że pilnie poszukiwani są także „akcyjni” wolontariusze. Uczniowie z okolicznych szkół przychodzą, by poskładać kartony na świąteczne paczki, starsi wkładają do tych pudełek odpowiednią żywność, panowie z Inspekcji Ruchu Drogowego pomagają rozwieźć paczki w miejsca odbioru. Skauci i harcerze stoją w sklepach i zachęcają do ofiarowania żywności dla potrzebujących. Członkowie różnych ruchów i stowarzyszeń, niekoniecznie związanych z Kościołem, pomagają przy rozstawianiu namiotów. Wolontariusze z wrocławskich firm przygotowują paczki dla dzieci i zbierają wśród kolegów zabawki i słodycze. – Pomoc, dobroć i życzliwość płyną w grudniu obfitym strumieniem, a my staramy się je ukierunkować tam, gdzie są najbardziej potrzebne – podkreśla ks. Dariusz Amrogowicz.

Gorące serca ogrzewają domy

Wielu Dolnoślązaków zimą rozpala ciepło w domach potrzebujących w… diecezji pelplińskiej. Od października wrocławska Caritas zbierała środki na zakup opału dla ofiar sierpniowej nawałnicy, która dotknęła ten rejon. W akcję włączył się m. in. burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak. – Powódź brzeżanom i mieszkańcom okolic dała się we znaki niejednokrotnie. Wtedy to nam pomagała cała Polska. Dlatego tym bardziej teraz nie pozostajemy obojętni na nieszczęście innych i bez wahania bierzemy udział w tej inicjatywie – podkreślił burmistrz, przystępując do akcji Rozpal Ciepło Bożego Narodzenia. Zachęcił również dyrektorów brzeskich szkół i przedszkoli do udziału w zbiórce pieniędzy oraz środków chemicznych na pomoc ofiarom sierpniowych nawałnic.

Nie tylko w tygodniu, nie tylko w święta

Często opowiadając o świątecznych akcjach, pomija się nasze zwyczajne–niezwyczajne wigilie, spędzane wspólnie z naszymi podopiecznymi, którzy nie wracają na ten czas do domu lub których rodziny przyjeżdżają na Wigilię do nas – opowiada Magdalena Olaczek, Dyrektorka Domów Opieki Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. – W naszych palcówkach, Domach Opieki, Warsztatach Terapii Zajęciowej czy specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym podopieczni sami przygotowują uroczystą oprawę, kolędują, dzielą się prezentami. Niektórzy z nich całe święta spędzą pod opieką Caritas, szczególnie osoby starsze i chore w Zakładzie Opiekuńczo Pielęgnacyjnym.

Każdego dnia pod naszą opieką jest ponad 1000 osób – podkreśla ks. Amrogowicz – i w poniedziałek, i we wtorek, i w środę i w każdy inny dzień tygodnia. Nie raz do roku czy podczas jakiejś akcji. To 1000 osób korzystających z jadłodajni, łaźni, Domów Opieki, wychowanków Specjalnego Ośrodka w Dobroszycach i podopiecznych Hospicjum Domowego. Tych zaangażowań jest naprawdę wiele, ale ta praca nie mogłaby się dokonać bez 400 pracowników Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, nie byłaby tak szeroka, gdyby nie 1500 wolontariuszy w Parafialnych Zespołach i Szkolnych Kołach.

Dobro ma smak

Dlatego te tysiąc osób zaproszonych na wigilię w samym centrum Wrocławia jest symbolem, znakiem tego tysiąca naszych podopiecznych, którymi się codziennie zajmujemy – wyjaśnia Paweł Trawka, rzecznik prasowy wrocławskiej Caritas. W przededniu Wigilii Bożego Narodzenia, ubodzy, korzystający z wrocławskich jadłodajni otrzymują paczki z żywnością na święta, w każdej jest też bochenek świeżego chleba. – To ważne, ponieważ jadłodajnie nie pracują w oba świąteczne dni – podkreśla Marian Borowski, kierownik wrocławskiej jadłodajni Caritas. – Natomiast w samą wigilię przygotowujemy dla nich barszcz, pierogi, smażoną rybkę i groch z kapustą – wylicza.  Akcja jest możliwa dzięki finansowaniu ze strony Gminy Wrocław i sponsorów takich jak AmRest. To też dzień, w którym można powiedzieć dziękuję wrocławianom pomagającym Caritas przez cały rok. W ten szczególny dzień prosimy ich o podzielenie się ciastem. W ramach akcji „Upiecz dobro na Święta” wrocławianie przynoszą swoje wypieki, pierniczki, ciasteczka i wspaniałe makowce. – Doświadczamy wtedy cudu rozmnożenia, zawsze mamy tyle ciasta, żeby nikomu nie zabrakło, ale też nigdy nam go nie zostało po wigilii – opowiada Katarzyna Gaj, kadrowa wrocławskiej Caritas. – Teraz prosimy wrocławian, aby ciasta kroili – dodaje – ponieważ jest ich naprawdę sporo i nie dawałyśmy rady, żeby wszystkie rozkroić.

Narodziła nam się Miłość

Ta obfitość i serdeczność udziela się wszystkim. – Przez cały rok troszczymy się o potrzebujących – opowiada Anna Józefiak-Materna, dyrektorka MOPS we Wrocławiu. – Jest więc niemożliwym, byśmy w Wigilię Bożego Narodzenia zajęli się swoimi sprawami. Łączymy siły z Caritas Archidiecezji Wrocławskiej nie tylko, by zrobić jeszcze więcej, ale dlatego, że tak tylko można przeżyć prawdziwe Boże Narodzenie: w jedności, radości, otwarciu na każdego człowieka – dodaje.

Wrocławska wigilia kończy się w południe, wolontariusze i pracownicy składają namioty i scenę tak, aby wieczorem mogli zasiąść do wigilijnej wieczerzy w swoich domach. Na stołach, pełnych świątecznych potraw zapłonie świeca Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom i rozpocznie się świętowanie Bożego Narodzenia, narodzenia się Miłości. Tej miłości jest jeszcze więcej, gdy rozpala się ciepło, piecze dobro albo pomaga św. Mikołajowi.

 

Wybrane formy pomocy dla najuboższych realizowane przez
Caritas Archidiecezji Wrocławskiej
Jadłodajnie (we Wrocławiu i Oławie) 150 000 posiłków rocznie
Łaźnia i punkt wydawania odzieży obsługuje ponad 12 000 osób rocznie
Cztery Warsztaty Terapii Zajęciowej Ponad 120 osób
Cztery Domy Opieki Prawie 150 osób
Całoroczny Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy dla ok. 110 dzieci z niepełnosprawnościami psychicznymi i fizycznymi
Hospicjum Domowe Ponad 500 pacjentów objętych opieką
Organizacja wyjazdów dla seniorów

„Wyjazdowa aktywizacja seniorów”

ok. 1000 osób rocznie
Akacja „Wyprawka dla żaczka” ok. 2000 wyprawek dla dzieci z Polski,
200 wyprawek dla dzieci z Ukrainy i Białorusi
Parafialne Zespoły Caritas 116 Zespołów, ok. 1100 członków
Szkolne Koła Caritas 43 Koła, ok. 700 uczniów