– Jeśli ktoś zastanawia się, czy swoim jednym procentem pomóc dzieciom z ubogich rodzin, osobom chorym, czy też samotnym seniorom, to wybierając Caritas może zapomnieć o podobnych dylematach. Obejmujemy wsparciem wszystkie te grupy – przypomina ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. – Ze środków pochodzących z jednego procenta finansujemy, za pośrednictwem Caritas diecezjalnych, m.in. wakacyjny wypoczynek i dożywianie najmłodszych, świetlice socjoterapeutyczne, noclegownie dla osób w kryzysie bezdomności, punkty żywieniowe, zakup sprzętu medycznego dla ośrodków rehabilitacyjnych czy domy opieki – wylicza ks. Iżycki. Tylko w ubiegłym roku podatnicy przekazali Caritas Polska w ramach jednego procenta 2 266 613 zł.

Bez kolejki do koncentratora

W dobie pandemii koronawirusa szczególnego znaczenia nabiera zapewnienie specjalistycznego sprzętu osobom z ograniczoną wydolnością oddechową. Na liście zakupów Caritas Polska, sfinansowanych dzięki wpływom z ubiegłorocznego jednego procenta, znalazło się m.in. 130 koncentratorów tlenu. Urządzenia trafiły do placówek prowadzonych przez Caritas diecezjalne w różnych rejonach Polski.

– Koncentrator tlenu poprawia komfort oddychania przy dusznościach towarzyszących koronawirusowi. Przed otrzymaniem koncentratorów od Caritas Polska tworzyliśmy listy kolejkowe na wypożyczenie urządzeń. Obecnie możemy wyposażyć w nie wszystkie osoby oczekujące na pomoc – informuje Marta Cierpiał z Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

Częstochowska Caritas otrzymała 15 koncentratorów tlenu, są one udostępniane w wypożyczalni sprzętu medycznego, która działa przy ul. Ogrodowej 28 w Częstochowie. Jak podkreśla Marta Cierpiał, z urządzeń korzystają nie tylko osoby zmagające się z koronawirusem.

–  Służą one wszystkim, którzy wymagają tlenoterapii; są przeznaczone w szczególność dla chorych na nowotwory płuc, ciężką astmę, mukowiscydozę, dla osób z niewydolnością krążeniową czy zwłóknieniem płuc – wyjaśnia przedstawicielka częstochowskiej Caritas.

Bezpieczne i ekologiczne

25 nowoczesnych koncentratorów tlenu jest już dostępne dla potrzebujących także w wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Część z nich trafi do Oławy, gdzie będą służyć pacjentom hospicjum domowego.

Adam Dziadura, lekarz pracujący w domowym hospicjum prowadzonym przez wrocławską Caritas, opowiada o zaletach zakupionych urządzeń.

– Są bezpieczne, łatwe w obsłudze i ekologiczne, gdyż  tlen czerpią bezpośrednio z atmosfery, koncentrują i podają go w wysokim stężeniu. Dla osób w podeszłym wieku to często kwestia życia –  nie ma wątpliwości doktor Dziadura.

Ks. Marcin Iżycki zwraca uwagę, że zakup koncentratorów, ale także sprzętu medycznego innych rodzajów, w tym respiratorów i specjalistycznych łóżek rehabilitacyjnych, był możliwy dzięki wsparciu podatników.

– Bardzo za to wsparcie dziękuję w imieniu personelu naszych placówek, ale przede wszystkim w imieniu naszych podopiecznych i zachęcam do wskazania Caritas Polska w rozliczeniu podatku PIT za 2020 rok. To bardzo proste – przekonuje dyrektor Caritas Polska. – Wystarczy w rocznym rozliczeniu podatkowym (PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39) wpisać w odpowiednich pozycjach numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) Caritas Polska: 0000198645 oraz wyliczoną kwotę 1% podatku.

Więcej szczegółów, w tym instrukcję dla emerytów i rencistów oraz program do rozliczeń można znaleźć na stronie www.jedenprocent.caritas.pl.