Centralnym punktem pielgrzymowania była uroczysta Eucharystia, podczas której pielgrzymi prosili św. Jadwigę by „z pomocą Bożej łaski dostrzegać ludzkie potrzeby i skutecznie im zaradzać, świadcząc w ten sposób o miłosiernej miłości samego Boga”. Jako znak przyjęcia charyzmatu św. Jadwigi Śląskiej nałożyli poświęcone podczas Mszy Św. medaliki z wizerunkiem świętej księżnej i znakiem Caritas. Abp Józef Kupny wraz z biskupami Ignacym Decem i Zbigniewem Kiernikowskim przewodniczyli modlitwie w Trzebnickiej bazylice, która wypełniła się i zaczerwieniła od koszulek Caritas.

W homilii bp Ignacy Dec, ordynariusz świdnicki wskazywał na  tajemnicę miłosierdzia, która objawia się trojako. Już samo stworzenie świata jest aktem miłosierdzia, tłumaczył biskup, ale najbardziej Bożego miłosierdzia doświadczamy w samych sobie, stąd nasze miłosierdzie jest odpowiedzią na miłosierdzie Boże.  Na przykładzie relacji matki wobec dziecka, bp. Ignacy tłumaczył różnicę między miłością a miłosierdziem – miłością można obdarzyć wszystkich, a miłosierdziem obdarowujemy naszych winowajców albo potrzebujących, którzy się gorzej mają od nas – wyjaśniał biskup diecezji świdnickiej.

Po zakończonej modlitwie uczestnicy pielgrzymki podzielili się na trzy grupy. Wolontariusze Parafialnych Zespołów Caritas przeszli na sympozjum w Centrum Kultury i Sportu, podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej przeszli na scenę, gdzie prezentowali swoje osiągnięcia artystyczne, natomiast dzieci i młodzież ze Szkolnych Kół Caritas spotkała się z Metropolitą Wrocławskim, ks. abp. Józefem Kupnym, który zaprosił ich do wzięcia udziału w grze terenowej o czasach i zwyczajach św. Jadwigi.

Spotkanie zakończył posiłek, ze słynnym wrocławskim bigosem oraz chlebem ze smalcem oraz występy tańca dworskiego i pokazów walk rycerskich. Akcentem kończącym pielgrzymkę był koncert uwielbienia prowadzony przez zespół N.O. E.