Wrocław, Toruń i Częstochowa znalazły się na szlaku wycieczki Polaków mieszkających na Białorusi w Polsce. Dzięki staraniom Parafialnego Zespołu Caritas ze Strzelina grupa ma okazję zwiedzić i poznać naszą ojczyznę.

grupa_z_biaorusi_400

 

Grupa 30 Polaków z Grodna i Sopoćkinia,  wraz z siostrą Goretti przez 10 dni będzie zwiedzała naszą ojczyznę. W ich programie znalazło się zwiedzanie i spotkanie z Burmistrzem Strzelina, odwiedzili Muzeum Gospodarstwa Domowego w Ziębicach,  Henryków, Wrocławski Ogród Zoologiczny. Poznali też tajemnice Ostrowa Tumskiego i spotkali się z ks. dyrektorem Dariuszem Amrogowiczem, aby móc podziękować za pomoc, która od kilkunastu lat płynie na Białoruś za pośrednictwem Caritas.

Przed nimi jeszcze, m.in. zwiedzanie Krzywej Wieży w Ząbkowicach Śląskich, Radia Maryja i telewizji Trwam w Toruniu oraz poznanie miasta, ufundowane przez Prezydenta Torunia. Dla podróżnych najbardziej wyczekiwanym momentem będzie modlitwa w sanktuarium Jasnogórskim. We środę w Strzelinie, w ostatni dzień pobytu grupy, odbędzie się uroczyste spotkanie dla wszystkich darczyńców.

grupa_z_biaorusi_2_400

Pani Stanisława Szulikowska, prezes PZC ze Strzelina, od 20 lat współpracuje z Polakami mieszkającymi na Białorusi. Do 2002 roku na wakacje do Polski sprowadzała wyłącznie dzieci i młodzież, aby z nimi uczestniczyć też w wrocławskiej Pielgrzymce na Jasną Górę. W tym roku, po raz piąty sprowadziła grupę dorosłych.

Parafialny Zespół Caritas ze Strzelina nie tylko w okresie wakacyjnym pomaga Polakom mieszkającym na Białorusi, wysyłają im, m.in. wyposażone plecaki w ramach akcji Wyprawka dla Żaczka.