Codziennie siedzibę Caritas we Wrocławiu odwiedzają ubodzy i potrzebujący, ale i ci, którzy chcieliby podzielić się darami. Specjalnie dla nich działa Punkt Pomocy Charytatywnej Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, które jest swego rodzaju biurem pierwszego kontaktu. Siostra pełniąca posługę w tym miejscu mówi zarówno o trudzie, jak i pięknie tej pracy. Z jednej strony trzeba być pełnym empatii i gotowym na wysłuchanie wielu opowieści o trudach i przeciwnościach, ale jest to też miejsce bezpośredniej posługi miłosierdzia. Często przychodzą tu ludzie, aby poinformować o konkretnych osobach, którym potrzebna jest pomoc. Każde udzielenie pomocy poprzedzone jest rozmową, formą wywiadu tak aby określić rzeczywiste potrzeby zgłaszających się osoby.

Przychodząc do Punktu Pomocy Charytatywnej, potrzebujący mogą liczyć w pierwszym rzędzie na dobrą informację o miejscach, gdzie udzielana jest pomoc konkretnego rodzaju – jadłodajnie, łaźnia, magazyny odzieży, noclegownie, pomoc lekarska, miejsca, gdzie mogą się zgłosić osoby doświadczające przemocy, chcące wyjść z nałogów, itp.. Zdarza się, że Caritas pomaga w wykupie ważnych dla zdrowia i życia leków, rozprowadzane są również pieluchy dla dzieci i dla dorosłych.

Przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocą w Punkcie rozdawane są paczki żywnościowe dla osób, które korzystają z pomocy Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Można w nich znaleźć artykuły spożywcze z długą datą ważności, ale i świąteczne łakocie.

Ważnym elementem pracy biura jest również przyjmowanie darów od osób, które chcą się podzielić. Zbierane są, m.in. nieprzeterminowane leki, odzież i obuwie w dobrym stanie, sprawny sprzęt AGD, pieluchy dla dorosłych i dla dzieci.

Często nie wiemy, co zrobić z dobrymi rzeczami, których już nie używamy, chowamy je do piwnicy, czy na strych, gdy tymczasem mogłyby one znakomicie służyć potrzebującym.

Punkt Pomocy Charytatywnej Caritas Archidiecezji Wrocławskiej

Adres:
ul. Katedralna 7,
50-328 Wrocław

Telefon:
668 021 033
713 271 316

E-mail:
abanys@wroclaw.caritas.pl

Osoba do kontaktu:
Koordynator działania Punktu Pomocy Charytatywnej: łaźnia, magazyn odzieży – Siostra Aneta Banyś CDC

Do Punktu Pomocy Charytatywnej na ul. Katedralnej 7 można przynosić:

  • leki – z ważną datą przydatności
  • pieluchy dla os. dorosłych