O nas

Każdego roku w jadłodajniach prowadzonych przez Caritas Archidiecezji Wrocławskiej nieodpłatnie wydawanych jest ok. 160 000 ciepłych posiłków. To największe regularne dzieło, które nieustannie świadczy konkretną pomoc, zapewniając codzienne pożywienie ok. 700 osobom.

Kuchnie i jadłodajnie to jedna z najbardziej charakterystycznych działalności Caritas. Ten sposób posługi sięga czasów apostolskich  i jest wpisany w charytatywną działalność Kościoła od samego jego początku.

Osoby korzystające z usług jadłodajni znajdują się w trudnej sytuacji materialnej, są bezrobotne, mają na utrzymaniu kilku członków rodziny i nierzadko pobierają posiłek również dla nich. Możliwość otrzymania tej formy pomocy ma szczególne znaczenie dla osób bezdomnych, dla których ćwiartka chleba i gorąca zupa decydują wręcz o przeżyciu.

W roku 1994 na terenie działania Caritas Archidiecezji Wrocławskiej funkcjonowało 8 kuchni dla ubogich, które dziennie wydawały posiłki dla ok. 3 700 osób. Dziś prowadzone są dwie jadłodajnie: we Wrocławiu przy ul. Słowiańskiej 17 oraz w Oławie przy ul. Piastów 9.

Z posiłków wydawanych przez wrocławską jadłodajnię w pierwszym rzędzie korzystają osoby posiadające abonament wydany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Parafialne Zespoły Caritas. Jednak zupy zawsze jest tyle, aby wystarczyło dla pozostałych, często przypadkowych stołowników. Jak mówią pracownicy: Zupy nigdy nie brakuje, ale i nigdy nie zostaje. Na pytanie: Jaka dziś jest zupa? –  najbardziej oczekiwana odpowiedź to: Gorąca. Dlatego też wszystkich potrzebujących zachęcamy do pobierania talonów na posiłek szczególnie w oddziale MOPS przy ul. Strzegomskiej 6 we Wrocławiu. Jadłodajnia we Wrocławiu współfinansowana jest ze środków Gminy Wrocław: www.wroclaw.pl.

W oławskiej kuchni dla ubogich przy ul. Piastów 6 posiłek otrzymują  potrzebujący, bez konieczności posiadania talonu. Taka forma pomocy możliwa jest dzięki środkom finansowym pozyskanym przez  Caritas Archidiecezji Wrocławskiej od DARCZYŃCÓW, do grona których gorąco zapraszamy poprzez wpłaty celowe.

Jadłodajnie Caritas Archidiecezji Wrocławskiej

WROCŁAW:

Jadłodajnia przy Centrum Socjalnym Caritas Archidiecezji Wrocławskiej
ul. Słowiańska 17

Kierownik – Robert Jadwiszczak
Koordynator – Michał Brzezicki
mbrzezicki@wroclaw.caritas.pl

Posiłki wydawane są od poniedziałku do piątku w godz. 12.00 – 14.00.
W sezonie zimowym (listopad – marzec) posiłki wydawane są dodatkowo w sobotę.
W sierpniu jadłodajnia jest nieczynna.

OŁAWA:

Jadłodajnia Caritas Archidiecezji Wrocławskiej
ul. Piastów 6
55-200 Oława

Kontakt – Anna Piotrowska
ania.caritas@gmail.com

Posiłki wydawane są od poniedziałku do piątku w godz. 11.00 – 13.00.