Eucharystia jako początek wspólnego świętowania

Wigilijną wieczerzę poprzedziła Msza Święta w parafialnym kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, której przewodniczył bp Maciej Małyga, biskup pomocniczy Archidiecezji Wrocławskiej. W homilii bp Małyga mówił o nadziei, która jest fundamentem odbudowy zarówno materialnej, jak i duchowej:

„Przed chwilą słyszeliśmy słowa Psalmu o Bogu, który nas odnawia, daje nam nowe siły do tego, by zacząć na nowo budować to, co widzialne, ale też budować to, czego tak od razu nie widać, a jest ważne – nasze serca i to, co pomiędzy nami. Ten bardzo trudny czas, który jest za nami, na pewno odsłonił to, co każdy z nas ma w swoim sercu” – mówił bp Małyga, podkreślając, że powódź ukazała zarówno wielkość, jak i czasem małość ludzkich serc.

„Dobro jest możliwe”

Ksiądz biskup wskazał, że powódź odsłoniła najprostsze i najważniejsze wartości: ludzkie życie, dach nad głową, szklankę czystej wody i bliskość drugiego człowieka. Podkreślił, że Boże Narodzenie to czas, który daje siłę do nowego początku:

„Dobro jest możliwe i nasze przychodzenie do siebie nawzajem jest i będzie możliwe, dlatego że On najpierw przyszedł do nas. Bóg ciągle do nas przychodzi, na różne sposoby, w różnych wydarzeniach, w obliczach różnych osób. Dzięki temu mamy siłę, by wstać, zacząć od nowa i nie poddawać się” – mówił bp Małyga, dodając, że nadzieja jest zakotwiczona w Bogu, a to pozwala z odwagą patrzeć w przyszłość.

Łamanie się opłatkiem i dziękczynienie

Po Eucharystii uczestnicy zgromadzili się w Domu Kultury, gdzie czekał na nich świąteczny stół z tradycyjnymi potrawami. Była to okazja do połamania się opłatkiem, złożenia sobie życzeń i wyrażenia wdzięczności. Ks. Krzysztof Dudojć, proboszcz parafii w Lewinie Brzeskim, podkreślił, jak ważna jest wspólnota, która narodziła się w czasie kryzysu:

„Doświadczyła nas powódź dosłownie, ale także otrzymaliśmy powódź życzliwości. Dziękujemy wszystkim, którzy wyciągnęli do nas pomocną dłoń” – mówił ks. Dudojć, dodając, że tegoroczna wigilia jest symbolem jedności i wdzięczności.

Dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, ks. Dariusz Amrogowicz, podkreślił, że wigilia w Lewinie Brzeskim jest okazją do pokazania wspólnoty między poszkodowanymi a darczyńcami:

“Chcemy pokazać, że ta wspólnota poszkodowanych z darczyńcami jest jedna. Dzisiaj łamiąc się opłatkiem, łamiemy się ze wszystkimi naszymi dobrodziejami. Każdym, który wsparł powodzian na Dolnym Śląsku, na Opolszczyźnie. I w Jeleniogórskim i także w diecezji Bielsko-Żywieckiej. Ale także łamiemy się ze wszystkimi, którzy byli poszkodowani w tym wydarzeniu. I pokazujemy, że jesteśmy jedną wielką wspólnotą,”  – mówił ks. Amrogowicz.

Symboliczna wieczerza

Na wigilijnym stole przygotowanym przez Caritas znalazło się tysiąc pierogów, 200 krokietów, 200 porcji ryby, 80 litrów kompotu z suszu oraz 25 litrów sałatki jarzynowej. Nie zabrakło też wspólnego kolędowania, które dopełniło świąteczną atmosferę.

Pomoc, która zmienia życie

Od początku powodzi Caritas Polska i Caritas diecezjalne przeznaczyły na pomoc dla poszkodowanych w samym tylko Lewinie łącznie 2,9 miliona złotych. Do Lewina Brzeskiego trafiły m.in. nagrzewnice, osuszacze, myjki ciśnieniowe, agregaty prądotwórcze, kuchenki, pralki i lodówki. Dary pochodziły m.in z Caritas Archidiecezji Poznańskiej czy Szczecińsko -Kamieńskiej. Część przekazała bezpośrednio Caritas Polska:

„Powódź była dla nas wielkim doświadczeniem, ale jednocześnie odsłoniła niezwykłą życzliwość i gotowość do pomocy. To, co się tu wydarzyło, jest dowodem na to, że nadzieja jest możliwa” – podsumowała Magdalena Masiak, koordynator Kampanii Krajowych Caritas Polska.

Nadzieja, która prowadzi dalej

Spotkanie wigilijne w Lewinie Brzeskim było nie tylko podsumowaniem trudnego roku, ale także inspiracją na przyszłość. Dzięki wsparciu darczyńców i pracy wolontariuszy, mieszkańcy Lewina Brzeskiego mogą z nową nadzieją patrzeć w przyszłość. Jak zaznaczył bp Małyga:

„Nadzieja to odwaga co do jutra, cokolwiek ono przyniesie. Jesteśmy zakotwiczeni w Bogu i to pozwala nam mieć nadzieję”.

W spotkaniu wzięły też udział przedszkolaki, które przygotowały świąteczny występ artystyczny. Parafialna schola śpiewając kolędy rozśpiewała całą salę, budując niezwykły klimat świątecznej wspólnoty.