Z okazji Dnia Dziecka Centrum Osób Niepełnosprawnych w Dobroszycach zorganizowało Piknik z Folklorem. 30 maja, dzięki zaangażowaniu wielu osób i sponsorów udało się stworzyć wydarzenie przepełnione radosną radosną atmosferą, tańcem i śpiewem ludowym. Uczestnicy pikniku, zarówno osoby z niepełnosprawnością, jak i ich rodziny, mogli się bawić i cieszyć wyjątkowym dniem.

Teren Centrum Osób Niepełnosprawnych został udekorowany balonami, kolorowymi flagami i plakatami, tworząc przyjazną i radosną atmosferę.

– To miejsce jest jak wyspa na terenie naszego kraju. Zobaczcie ile radości, ile ciepła, ilu ludzi zaangażowanych. Tu nikt się nie zastanawia, czy jest z tej czy z tamtej strony, bo najważniejsi jesteście Wy! – podkreślił ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej otwierając piknik z folklorem. – Tutaj, w tym miejscu możemy zapomnieć o naszych problemach, troskach, o tym co się dzieje tam w życiu naszym. Tu możemy odetchnąć prawdziwą radością, prawdziwą miłością, prawdziwą życzliwością. – wyliczał ks. Dariusz.

Na głównej scenie odbyły się występy artystyczne. Uczestnicy mieli okazję podziwiać taneczne i muzyczne przedstawienia przygotowane przez mieszkańców Centrum. Osoby z niepełnosprawnością zaprezentowały tradycyjne tańce ludowe, co niosło ze sobą nutę lokalnego folkloru. Były to barwne i pełne energii występy, które wzbudziły radość i aplauz publiczności. Zaprezentował się również zespół „Niezła paka” i Różyczki działające przy Gminnym Centrum Kultury w Dobroszycach, Darię Brąś – tegoroczną maturzystkę Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Oleśnicy oraz zespół “Jagódki” z Gminnego Przedszkola Marzeń i Talentów w Dobroszycach oraz Ich występy i zaangażowanie dodatkowo ożywiły i uświetniły uroczystość.

W ramach pikniku zorganizowano również liczne stanowiska z grami i zabawami dla dzieci. Uczestnicy mieli możliwość skorzystania z malowania twarzy, zaplatania kolorowych warkoczyków, gier i zabaw sportowych, spotkania z kowalem, gdzie mieli możliwość wykłucia własnej podkowy, gier zabaw sportowych, balonowej foto budki.  Wolontariusze i pracownicy Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, Warsztatu Terapii Zajęciowej czy  Domu Opieki dbali o to, aby każde dziecko znalazło coś dla siebie i miało zapewnioną dobrą zabawę.

Dodatkowo, na terenie pikniku działały stoiska z jedzeniem i napojami. Uczestnicy mogli skosztować regionalnych potraw i przekąsek. W menu znalazły się takie potrawy jak; pyszny bigos, obowiązkowy dodatek do każdego pikniku – grillowana  kiełbaska, surówka, pajda wyśmienitego chlebka ze smalcem i ogórkiem, rozmaite ciasta i wypieki, słoneczne galaretki, wata cukrowa, batoniki, popcorn i orzeźwiające napoje . Dzięki temu wszyscy mogli delektować się smakiem lokalnej kuchni i spędzać czas przyjemnie przy wspólnym posiłku.

Piknik z Folklorem to piękne święto, pełne muzyki, tańca i radości, które umożliwiło integrację osób z niepełnosprawnością z lokalną społecznością oraz zapewniło dzieciom wspaniałą zabawę. Piknik z Folklorem stanowił wyjątkową okazję do celebracji Dnia Dziecka wśród tradycji i kultury, podkreślając jednocześnie wartość i ważność integracji osób z niepełnosprawnościami  w społeczeństwie.