Inauguracja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom w archidiecezji wrocławskiej miała miejsce w Klubowym Centrum Aktywności Dzieci i Młodzieży Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Dzieci przygotowywały świąteczne dekoracje i ozdabiały własnoręcznie upieczone pierniki.

– W tym miejscu dzieci otrzymują wsparcie, tutaj się spotykają i są “zaopiekowane”. Chciałbym podziękować wszystkim sponsorom, którzy dzielą się tym, co mają, by te dzieci mogły przeżyć nadchodzące święta w radości. Oczywiście, Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom promieniuje na cały rok. Z ofiar, jakie wierni składają, kupując te świece, finansowane są wyjazdy wakacyjne, ale również warsztaty dla podopiecznych Caritas – dodał –mówił arcybiskup Józef Kupny.

-W minionym roku z ofiar zebranych przed poprzednim Bożym Narodzeniem udało się sfinansować wypoczynek dla 625 dzieci z parafii naszej archidiecezji. – podsumował ubiegłoroczną akację ksiądz Dariusz Amrogowicz, dyrektor wrocławskiej Caritas

W ramach 29. edycji akcji Caritas Archidiecezji Wrocławskiej przygotowała niemal 70 tys. świec, które zapłoną na wigilijnych stołach. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom to jedna z najbardziej rozpoznawalnych akcji charytatywnych w Polsce. Finansowanie wakacyjnego wypoczynku dzieci i młodzieży, szczególnie tej zaangażowanej w wolontariat, to główny cel, któremu służą co roku środki zebrane dzięki dystrybucji świec. Od pierwszej niedzieli Adwentu świece wigilijne są rozprowadzane w parafiach przez Parafialne Zespoły Caritas i grupy charytatywne. Caritas Polska przygotowała ich ok. 2 mln szt. w całym kraju.

Dzięki akcji w te wakacje 625 dzieci z parafii archidiecezji wrocławskiej mogło skorzystać z wypoczynku. Łącznie dofinasowanie wyniosło 111 680 zł.

– Wypoczywali i nabierali sił po tym trudnym roku, roku pandemii i roku kryzysu uchodźczego – podkreśla Paweł Trawka, rzecznik Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.  Wyjechali zarówno w góry (Zakopane) jak i nad morze (Ustronie Morskie). Wiele skorzystało z półkolonii dofinasowanych  ze środków zebranych w ramach akcji. 15 – ścioro dzieci z naszego  Klubowego Centrum Aktywności mogło aktywnie spędzić czas wakacyjnego wypoczynku. Korzystały z atrakcji Wrocławia, poznając jego kulturę i historię. Dzieci brały udział w warsztatach ceramicznych, fotograficznych czy dziennikarskich. W kreatywny sposób spędzały czas i nabywały nowych umiejętności.

Dziś również chcemy wspierać to dzieło, pomagając konkretnym rodzinom, dla których dofinasowanie wakacyjnego wypoczynku to realna pomoc. Często jest to jedyna możliwość skorzystania ze zorganizowanego wypoczynku dla dzieci w czasie wakacji.

-Tradycyjnie 10 gr z każdej świecy ()  zostanie przeznaczone na pomoc zagraniczną – wyjaśnia ksiądz Amrogowicz- W tym roku celem jesz obycie środków na dożywianie dzieci w krajach globalnego południa. Będą to takie cele jak na przykład dożywianie dzieci na Madagaskarze prowadzone przez księży ze Zgromadzenia Salezjanów, dożywianie dzieci z pallotyńskiej parafii w Burkina Faso, w Afryce, oraz dzieci z terenów wiejskich pogrążonej w chaosie i kryzysie Wenezueli. – wylicza dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

Caritas Polska planuje objęcie dożywianiem ok. 500 dzieci.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom zostało zapoczątkowane przez Caritas w 1994 r. Co roku, podczas adwentu, świece są rozprowadzane w parafiach w całej Polsce.

– Od początku akcja nawiązuje do idei pustego miejsca przy stole. Zapraszamy tam symbolicznie dziecko. Sama Świeca dla chrześcijan jest symbolem Chrystusa, który właśnie jako Dzieciątko przychodzi by przynieść swoją Światłość. To Światło przypomina Polakom, że na naszą pomoc czekają ci, którzy nas potrzebują. – podsumował ks. Dariusz Amrogowicz.