– Wokół nas, bardzo blisko są osoby potrzebujące, ale czy umiemy je wyszukać? –to pytanie wybrzmiało podczas spotkania opiekunów Szkolnych Kół Caritas. We Wrocławiu omawiali sposoby reaktywowania działalności szkolnych wolontariuszy po trudnym czasie pandemii.

– Spotkanie osobiste, tego nic nie zastąpi, podobnie jest z relacją z Panem Bogiem. Niczym nie da się tej bezpośredniej relacji zastąpić – przypominał w homilii rozpoczynającej spotkanie opiekunów Szkolnych Kół Caritas, ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. – Dziś w Ewangelii słyszymy, że Jezus przerywa modlitwę i zadaje apostołom pytanie „Za kogo ludzie mnie uważają”. Zadajemy sobie pytanie nie tylko dziś, ale również jutro i każdego następnego dnia. To samo pytanie trzeba zadawać młodym, włączającym się w wolontariat Caritas – apelował ksiądz dyrektor.

Opiekunowie Szkolnych Kół  to katecheci, wicedyrektor, bibliotekarz, nauczyciele języków obcych, logopeda, każdy z innym doświadczeniem życiowym i zawodowym, ale wszystkich łączy idea Caritas – okazywania miłości osobom potrzebującym. Tym dzielą się w swoich szkołach z młodymi ludźmi. Spotkanie to każdorazowo możliwość wspólnego inspirowania się, pogłębienia relacji, pozyskania nowych informacji o celach i sposobach działania w Szkolnych Kołach Caritas. To w końcu planowanie wspólnych działań i akcji pomocowych.

Każdy z nauczycieli otrzymał pakiet materiałów informacyjnych:

  • Książkę pt. Urząd w czasach Twittera – Posługa arcybiskupa Józefa Kupnego w archidiecezji Wrocławskiej
  • Kalendarz Caritas Archidiecezji Wrocławskiej z Kalendarium na 2022 rok
  • Najnowsze numery Kwartalnika Caritas w tym:
    • Caritas Laudato Si – wydanie specjalne kwartalnika Caritas

Wszyscy opiekunowie, wolontariusze wraz z rodzinami zostali zaproszeni do uczestnictwa w pielgrzymce Caritas Archidiecezji Wrocławskiej, aby ze św. Jadwigą umacniać swoją wiarę i kształtować wyobraźnię miłosierdzia. 9 października br. spotkają się przy trzebnickiej bazylice. Zapraszamy do wspólnego pielgrzymowania.

Zapowiedź pielgrzymki i zachęta do uczestnictwa oraz PROGRAM dostępny jest TUTAJ.

Pielgrzymowanie może być pięknym sposobem na rodzinne spędzenie październikowej soboty. Po pielgrzymce można skorzystać z atrakcji Trzebnicy np. aqua parku czy zdrojowych spacerów po lesie bukowym.

Planujemy Zjazd dla Szkolnych Kół Caritas – w maju 2022 roku chcemy spotkać się na Ostrowie Tumskim – ramowy program będzie obejmował modlitwę, integrację, posiłek oraz zwiedzanie niezwykłych zakamarków Ostrów Tumskiego. Planujemy również rejs po Odrze statkiem wycieczkowym. Będzie to okazja do poczucia wspólnoty wolontariuszy i szerzenia idei Caritas wśród młodych ludzi.

Akcja Nasza Paka – Michał Brzezicki – koordynator akcji zapowiada jej przywrócenie w szkołach. Do  dyrektorów szkół przesłany zostanie list z zaproszeniem do włączenia się w tę szczytną akcję  – Zachęcamy by lokalnie tworzyć tę akcję. – apelował Michał Brzezicki – Wokół nas jest wielu potrzębujących, ale czy potrafimy ich dostrzec? – pytał koordynator.

„…Marazm duchowy, ta zasiedziałość każe myśleć i twierdzić „u mnie nie trzeba działalności charytatywnej bo u mnie nie ma ubogich, nie ma potrzebujących pomocy.”

bł. Stefan Kardynał Wyszyński

Materiały dotyczące akcji:

Zbiórka żywności Tak! Pomagam.

Nie znamy formuły, przygotowujemy się do zbiórki aktywnej w dniach 3 – 4 grudnia br. Zgłoszenia odbędą się przez formularz.

– Paczka z żywnością to często to jedyne wsparcie dla osamotnionego seniora – przypominał ks. Dariusz Amrogowicz, zachęcając do udziału dzieci i młodzież ze Szkolnych Kół Caritas

– Ci, którzy raz poszli chcą chodzić jeszcze i jeszcze –mówią sami nauczyciele o wolontariuszach biorących udział w zbiórce żywności. Taka zbiórkę można też urządzić w szkole. Więcej informacji u Michała Brzezickiego.

Serce w skarpetkach

Wciąż trwa zbiórka odzieży, plecaków, termosów, śpiworów i kubków termicznych  dla osób korzystających z  łaźni Caritas.  Zakończenie zbiórki może odbyć się na dwa sposoby:

Do szkoły może przyjechać pracownik biura Caritas i spotkać się z młodzieżą, aby opowiedzieć o miejscu do którego trafią zebrane artykułu. Młodzież może też przyjechać na Ostrów Tumski i sama doświadczyć tego sposobu pomagania najuboższym i pozostającym w kryzysie bezdomności.

Więcej o akcji:

Spotkanie zakończyło się pokazem filmu pt.: „Moje życie po nałogu” opowiadającego o losach pana Roberta, osoby w kryzysie bezdomności, który po spotkaniu z pracownikami Caritas Archidiecezji Wrocławskiej sam został wolontariuszem i próbuje zmienić swoje dotychczasowe życie. Film jest dostępny do wykorzystania podczas lekcji szkolnych i spotkań wolontariuszy, może też stanowić kanwę do rozpoczęcia akcji „Serce w skarpetkach”.

Nauczyciele, którzy chcieliby skorzystać z filmu proszeni są o kontakt mejlowy: rzecznik@wroclaw.caritas.pl