Wrocławska Caritas zmienia formułę akcji, która na Dolnym Śląsku znana była jako „Wyprawka dla Żaczka”. W tym roku chcemy skierować pomoc do naszych rodaków mieszkających na wschodzie. W czwartek ksiądz arcybiskup Józef Kupny poświęci tornistry wypełnione zeszytami, piórnikami i tym wszystkim, co jest potrzebne w szkole.

Pod koniec sierpnia w Ulinii koło Łeby wypoczywać będą polskie dzieci z Żytomierza na Ukrainie. W tym roku chcemy naszych gości obdarować tornistrami wypełnionymi artykułami szkolnymi.

– Do naszego ośrodka przyjedzie ponad 80 dzieci które na Ukrainie uczą się języka polskiego. Naszym marzeniem było by jakby każde dziecko otrzymało dwa tornistry, jeden dla niego, jeden dla ich rodzeństwa lub kolegów w potrzebie. – zaznacza ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor wrocławskiej Caritas.

Plecaki oraz artykuły szkolne poświęci ks. Abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, w czwartek o godzinie 9.00 w biurze wrocławskiej Caritas przy ul. Katedralnej 7.

Od szeregu lat Caritas Archidiecezji Wrocławskiej przeprowadzała akcję „Wyprawka dla Żaczka”. Jej ideą akcji jest wyposażenie najuboższych dzieci w wyprawki szkolne – plecaki, przybory, zeszyty, itp. Co roku do dzieci trafiało blisko 2000 tornistrów wypełnionych potrzebnymi artykułami szkolnymi.

 

Do kogo trafiają plecaki?

Pragniemy wesprzeć dzieci i młodzież z polskiej parafii w Żytomierzu, które na co dzień biorą udział w lekcjach j. polskiego. W parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Żytomierzu, księża pallotyni organizują zajęcia plastyczne i muzyczne. Obecnie ogromną popularnością cieszą się lekcje języka polskiego. Dzieci chętnie tam przychodzą, bo chcą mieć prostszy start w dorosłe życie. Dla wielu język polski jest przepustką do lepszego życia. Ponad połowa z nich to Polacy urodzeni na Wschodzie. W Żytomierzu jest 55 tysięcy Polaków.  180 osób uczy się języka polskiego w parafii Miłosierdzia Bożego.

 

Jak można włączyć się do akcji?

Artykuły szkolne lub wyposażone plecaki można przynieść bezpośrednio do siedziby wrocławskiej Caritas, na ul. Katedralną 7 we Wrocławiu.
Można także dokonać darowizny na ten cel przelewając ją na nr konta:

24 1020 5242 0000 2102 0019 7863

Z DOPISKIEM: WYPRAWKA

 

Co można przekazać?

Przekazać można to, co jest niezbędne dla ucznia do rozpoczęcia nauki w nowym roku szkolnym: tornistry i plecaki, zeszyty, kredki, długopisy, ołówki, flamastry, linijki, cyrkle, farby, bloki, gumki do mazania, plastelinę, piórniki, plecaki, itp.

 

A jeśli Ty lub Twoi najbliżsi planują ślub…

Coraz częściej przyszli nowożeńcy proszą, aby przynoszone na ślub kwiaty zamienić na jakąś pożyteczną drobnostkę. Proponujemy, by zamienić kwiaty na przybory szkolne i przekazać je najuboższym dzieciom.

Gorąco zachęcamy, aby ten piękny i radosny dzień ślubu przyniósł też radość tym, których dzieciństwo nie mieni się najpiękniejszymi kolorami.
Akcja ta nie dotyczy tylko początku roku szkolnego, otrzymane materiały papiernicze i plastyczne przekazujemy dzieciom w ciągu całego roku szkolnego.

Młodym parom, które włączyły się w akcję „Wyprawka dla Żaczka” składamy serdeczne podziękowanie i zachęcamy innych do naśladowania.