Msza św. na zakończenie Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego we Wrocławiu w 1997 roku utkwiła wrocławianom w pamięci z wielu względów. W Henrykowie, gdzie mieści się Dom Pomocy Caritas im. Św. Jadwigi ta pielgrzymka kojarzyła się z windą, którą Ojciec Święty wjeżdżał na miejsce sprawowania Eucharystii.  Urządzenie zostało następnie zamontowane w Domu Caritas i przez ostatnie 20 lat woziło podopiecznych.

 

 

Staraniem ks. Arcybiskupa Józefa Kupnego udało się pozyskać środki na zainstalowanie nowej, szybszej i większej windy. – Chciałbym aby Henryków był przyjazny wszystkim odwiedzającym go osobom – mówił metropolita wrocławski – bardzo się cieszę, że również takie miejsca stają się coraz bardziej komfortowe i przyjazne seniorom.

Po wymianie windą  mogą się nią przemieszczać jednocześnie dwie osoby niepełnosprawne. – Dzięki temu po śniadaniu szybciej można przemieścić się do świetlicy na tradycyjną filiżankę kawy –cieszą się pensjonariusze.

 

– To ważne udogodnienie –podkreśla Anna  Lewandowaska, Dyrektor Domu Opieki ­­– dzięki niej wszyscy pacjenci mogą przemieścić się w kilkanaście minut między piętrami, zejść na posiłek, wyjechać na świetlicę czy do kaplicy.

Stara, historyczna winda nadal będzie służyć ale już jako eksponat w filii Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Henrykowie w auli papieskiej.

 

Dom Opieki św. Jadwigi Śląskiej Caritas Archidiecezji Wrocławskiej w Henrykowie został powołany do życia w 1998r. Przebywa w nim 73 osoby zarówno mężczyźni jak i kobiety. Na terenie domu znajduje się kaplica, pokój dziennego pobytu, dyżurka lekarska, pokoje dwu-trzy- i cztero- osobowe z węzłami sanitarnymi. Mieszkańców odwiedza m.in. lekarz rodzinny, psychiatra i lekarz rehabilitacji. Na miejscu jest oddział rehabilitacji. Mieszkańcami opiekuje się 50 osób personelu.

Dom sprawuje całodobową opiekę. Zapewnia realizację usług bytowych, opiekuńczych i wspomagających i jest przeznaczony dla osób przewlekle somatycznie chorych. Pomocą mieszkańcom służy pracownik socjalny.