W Ulinii koło Łeby dobiega końca I turnus kolonijny. W 14-dniowych wyjazdach łącznie weźmie udział 400 dzieci z Archidiecezji Wrocławskiej, a w skali kraju skorzysta z nich 30 tysięcy dzieci.

_dsc2312_400

Jak co roku dzieci z ubogich rodzin wypoczywają w świeżo wyremontowanym ośrodku Caritas Archidiecezji Wrocławskiej położonym w Ulinii koło Łeby. W dzisiejszych czasach ubóstwo przyjmuje wielorakie formy,     na przykład dotyka dzieci, których rodzice pracują za granicą, a one pozostawione są pod opieką dziadków. Tych form ubóstwa jest znacznie więcej, dlatego organizując kolonijną akcję Caritas, chcemy doprowadzić  do spotkania tych dzieci, których rodziny zmagają się z materialnymi trudnościami, jak i tych, których deficyty wychowawcze dotyczą, np. relacji. Dzięki takiemu zetknięciu, dzieci widzą, że ich problemy nie są najważniejsze na świecie, i że w każdym położeniu można znaleźć powody do radości.

_dsc2882_400

Ta forma pomocy jest bardzo ważna, nadal potrzeba też zaangażowania wolontariuszy i wsparcia ofiarodawców. Na koloniach dzieci otoczone są troskliwą, nasyconą miłością opieką wychowawców kolonijnych i wolontariuszy Caritas. Korzystają z piękna przyrody, plaży, morza i lokalnych atrakcji, np. wycieczek do fokarium, Słowińskiego Parku Narodowego czy zwiedzają Trójmiasto.

_dsc3015_400

Wychowawcy, którzy często jeszcze przez wiele miesięcy utrzymują kontakt z uczestnikami kolonii podkreślają, że takie wyjazdy wywierają bardzo pozytywny wpływ na dzieci: przynoszą nowe przyjaźnie, dają radość i wypoczynek, a przy okazji wprowadzają poczucie ładu i uporządkowania w codzienność. To też ogromna wartość dla samych wolontariuszy, którzy mogą się sprawdzić w nowej, nietypowej roli, wymagającej od nich wiele talentów i umiejętności, które często wychodzą na jaw dopiero w takiej kolonijnej rzeczywistości.

_dsc2944_400

Caritas o wakacjach myśli już w grudniu. Początek wakacji, kiedy rozpoczynają się pierwsze turnusy            to najlepszy czas, żeby podziękować tym wszystkim, którzy w grudniu kupili świece Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom a w marcu paschaliki, czy baranki wielkanocne. Dziękujemy też pracującym ofiarnie cały rok Parafialnym Zespołom Caritas i tym, którzy odpowiedzieli na ich zbiórki i apele.

_dsc2841_400

 

zrzut_ekranu__14__400