W Światowy Dzień Chorych na Trąd (25.01 br.) we Wrocławskiej katedrze o godz. 10.00 została odprawiona msza w intencji zarażonych i ich rodzin. Tego dnia Caritas Archidiecezji Wrocławskiej rozpoczyna akcję Adopcja Serca. Polega ona na objęciu opieką materialną i modlitewną konkretnego dziecka z Ośrodka Rehabilitacji Trędowatych Jeevodaya.

podopoeczni_jeevodaya_400

Choć ta mityczna choroba z naszego kontynentu znikła w XX wieku, wciąż na świecie są miejsca gdzie ludzie dotknięci trądem cierpią i są wykluczani. Wrocławska Caritas w Dniu Chorych Na Trąd (25.01.2015) rozpoczyna nową akcję wsparcia dla ośrodka Jeevodaya założonego i prowadzonego przez Polaków.

Trąd dziś jest uleczalny, potrzeba tylko odpowiedniej terapii antybiotykowej. Niestety, chorzy i ich rodziny są wykluczani i nie mogą liczyć na wsparcie. Lekarz, który w Indiach przyjmie osobę chorą na trąd musi liczyć się z tym, że już nikt nie będzie chciał skorzystać z jego porad. Dzieci osób chorych nie mogą uczyć się w szkołach ani znaleźć pracy. Dlatego tak ważne jest wspieranie miejsc, gdzie będą mogły uwolnić się od tej stygmatyzacji.

W Światowy Dzień Chorych na Trąd (25.01 br.) we Wrocławskiej katedrze o godz. 10.00 została odprawiona msza w intencji zarażonych i ich rodzin. Po niej można będzie dołączyć do akcji wspierającej chorych i ich dzieci. Tego dnia Caritas Archidiecezji Wrocławskiej rozpoczyna akcję Adopcja Serca. Polega ona na objęciu opieką materialną i modlitewną konkretnego dziecka z Ośrodka Rehabilitacji Trędowatych Jeevodaya. Adopcją Serca objęte są wszystkie dzieci przebywające w Ośrodku: mieszkające w internacie dzieci pochodzące z kolonii dla trędowatych, dzieci pracowników Ośrodka, sieroty i dzieci szczególnej troski przebywające w Ośrodku oraz absolwenci, którzy dzięki pomocy Jeevodaya mogą kontynuują naukę na kursach zawodowych i uniwersytetach. Aby dołączyć do darczyńców wystarczy skontaktować się z wrocławską Caritas, ytqencyBectkvcu0rn”>ytqencyBectkvcu0rn, tel. 71 327 13 00, lub przyjść do nas osobiście na ul. Katedralną 7 we Wrocławiu od poniedziałku do piątku w godz. 8.00- 15.00. Osoby, które zechcą wesprzeć to niezwykłe dzieło otrzymają piękny kalendarz na 2015 rok oraz szczegółowe informacje. Rodzice adopcyjny otrzymują od swoich podopiecznych korespondencję, zdjęcia i informacje o postępach w nauce.

dziewczyn_z_tradem_400

Jeevodaya (w sanskrycie: nowy świt) to niezwykły ośrodek, w którym dzieci mogą odnaleźć nowy świt życia. Jest to placówka leczniczo-wychowawcza obejmująca swoją troską osoby dotknięte trądem i członków ich rodzin. Ośrodek mieści się w centralnych Indiach w stanie Chhattisgarh. Został założony w 1969 r. przez polskiego misjonarza i lekarza ks. Adama Wiśniewskiego SAC oraz Barbarę Birczyńską. Od 1989 roku w Jeevodaya pracuje świecka misjonarka dr Helena Pyz. W ośrodku znajduje się szkoła dla 500 dzieci od 1 do 12 klasy. Pracownicy Ośrodka to głównie wyleczeni trędowaci a dzieci rodziców trędowatych otrzymują w Ośrodku całkowite utrzymanie. Jeevodaya wspiera finansowo 45 absolwentów kontynuujących naukę na kursach zawodowych i uniwersytetach, troje z nich studiuje w Polsce.

 

 

 

Linki do filmu, w którym można zobaczyć jak działa ośrodek Jeevodaya:

I część filmu o Jeevodaya

II część filmu o Jeevodaya