Metropolita wrocławski abp Józef Kupny pobłogosławił paczki na stoły najuboższych wrocławian, a chwilę później wolontariusze Caritas oraz żołnierze 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej rozdali je potrzebującym.
Paczki trafiły do podopiecznych jadłodajni i łaźni Caritas – osób w kryzysie bezdomności, bardzo ubogich, a także seniorów, którzy nie są już samodzielni. Produkty zostały zakupione dzięki ofiarom wiernych naszej archidiecezji, złożonym w Środę Popielcową.
– To jest wielki dar, ale też świadectwo, że potrafimy się dzielić. Kościół, który tworzymy my wszyscy, pomaga ubogim. Chcemy, żeby ci, którzy są w potrzebie, poczuli atmosferę świąt, poczuli naszą bliskość. Może nie tyle fizyczną, co duchową. Niech doświadczą naszej życzliwości serca. Jest ktoś, kto o nich myśli i chce się z nimi dzielić. Dla nich te święta też powinny być radosne – podkreślił abp Józef Kupny.
– Te paczki, przekazywane co roku w symbolicznym geście, są znakiem nadziei – bardzo konkretnym i policzalnym. Konserwy, babka wielkanocna, świeży bochenek chleba – wszystkie te produkty są wyraźnymi symbolami naszej chrześcijańskiej radości i troski o tych, którym jest trudno. O osoby zmagające się z codziennymi trudnościami, cierpiące z powodu chorób, niedostatku, niepełnosprawności, wykluczenia i odrzucenia. To z nimi i dla nich chcemy przeżywać Święta Wielkanocne – czas, kiedy śmierć została pokonana, a cierpienie starte. Chrystus, zmartwychwstając, pokonał każdy grzech i każdą słabość. O tym mówi Wielkanoc – zaznaczył ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor wrocławskiej Caritas.
Każda paczka, o wartości ok. 115 zł, zawierała 20 produktów spożywczych – łatwych w przechowywaniu i przygotowaniu – m.in. siedem puszek konserw, wędliny, sery, herbatę, słodycze, świeży chleb oraz wielkanocne łakocie.
– Wydawałoby się, że to tylko paczki – a przecież to cały łańcuch dobra. Dziś rozdaliśmy 500 paczek zakupionych z ofiar wiernych Archidiecezji Wrocławskiej. Kolejne 2 000 przygotowali i rozdali wolontariusze Parafialnych Zespołów Caritas. Żywność, którą przekazali, pochodziła ze zbiórek w sklepach podczas akcji „Tak. Pomagam!” – zebrano wówczas prawie 5 ton produktów. Dodatkowo żywność zbierano w szkołach – tylko jedna ze szkół, w Prusicach, zebrała niemal tonę produktów – oraz w kościołach, gdzie przez cały Wielki Post wystawione były specjalne kosze. Wierni wkładali do nich torby w ramach akcji „Talent Miłosierdzia”, by podzielić się z potrzebującymi – wyjaśnia Paweł Trawka, rzecznik Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.
W przygotowanie i logistykę akcji tradycyjnie włączyli się żołnierze 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
– Wspomagamy osoby znajdujące się w kryzysie bezdomności w tym szczególnym okresie. To bardzo ważne święta, które dają ludziom nadzieję – i taki element nadziei my też, jako żołnierze WOT, chcemy dawać. Robimy to od wielu lat razem z Caritas i zapewniam, że będziemy to robić również w przyszłości – podkreśla płk Edward Chyła, dowódca 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Dziękujemy wszystkim darczyńcom, wolontariuszom i żołnierzom 16. DBOT za ich nieocenione wsparcie i zaangażowanie w przygotowanie oraz dystrybucję świątecznych paczek.