– Jaka byłaby nasza wiara bez uczynków miłosierdzia? Jakie byłoby naśladowanie Pana Boga, gdybyśmy nie czynili miłosierdzia? Jakie byłoby świadectwo nasze, gdybyśmy nie potrafili się pochylić nad potrzebującymi? Wy dodajecie smaku chrześcijaństwa. Ono wtedy staje się wiarygodne. – podkreślił abp Józef Kupny w archikatedrze wrocławskiej podczas uroczystej Eucharystii. We wspomnienie Matki Bożej Ostrobramskiej – Matki Miłosierdzia, swoją rocznicę poświecenia obchodzi tysiącletnia katedra pw. św. Jana Chrzciciela. Tego dnia w roku 1989 reaktywowana została również Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Wolontariusze Parafialnych Zespołów i Centrum Wolontariatu Caritas modlili się dziękując za szczególna opiekę Boża w ostatnich pięciu latach. Wskazał na to ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor wrocławskiej Caritas. W homilii dziękował im i przywołał wydarzenia ostatnich lat, rozpoczął od pandemii COVID-19: – Dziękuję, że nie straciliście ducha Caritas i okazaliście wyraz chrześcijańskiej miłości, miłości, którą otoczyliście uchodźców wojennych z Ukrainy. Stanęliście z odwagą wobec żywiołu wrześniowej powodzi i ramię w ramię dźwigając brzemiona doświadczonych tym żywiołem, nieśliście im wsparcie. Na was zawsze można polegać i liczyć – podkreślił ks. Dariusz
-W oczach każdego potrzebującego spotykacie wzrok naszego Pana i Zbawiciela, który nas naucza, “cokolwiek uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, Mnieście uczynili” – przypominał.

Arcybiskup Józef Kupny podziękował 21 zespołom, które szczególnie w ostatnich 5 latach wyróżniały się swoją  czynną obecnością w działaniach archidiecezji Wrocławskiej:

METROPOLITA WROCLAWSKI ABP JÓZEF KUPNY ORAZ CARITAS ARCHIDIECEZJI WROCŁAWSKIEJ

składają serdeczne podziękowanie dla Wolontariuszy Parafialnych Zespołów Caritas

Dziękujemy za ofiarność i gotowość do służby Panu Bogu w cierpiących członkach Kościoła. Świętując 35-lecie posługi Caritas w naszej Archidiecezji życzymy, aby Wasza praca dla dobra bliźnich przyniosła obfite owoce świętości Członkom Zespołu oraz tym, którym służycie.

Wyróżnienia otrzymały Zespoły Caritas:

  1. Św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Bierutowie
  2. Miłosierdzia Bożego w Brzegu
  3. Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzegu
  4. Św. Mikołaja w Brzegu
  5. Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w Kiełczowie
  6. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Lewinie Brzeskim
  7. Św. Andrzeja Boboli w Miliczu
  8. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Obornikach Śląskich
  9. Św. Jana Apostoła w Oleśnicy
  10. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Siechnicach
  11. Św. Bartłomieja Apostoła i św. Jadwigi w Trzebnicy
  12. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski we Wrocławiu – Klecinie
  13. Św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu
  14. Opieki św. Józefa we Wrocławiu – Ołbinie
  15. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Wrocławiu – Ołtaszynie
  16. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny we Wrocławiu – Pilczycach
  17. Św. Maurycego we Wrocławiu
  18. Św. Jadwigi we Wrocławiu – Świniarach
  19. Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia we Wrocławiu – Kowalach
  20. Św. Maksymiliana Marii Kolbego we Wrocławiu – Gądowie
  21. Miłosierdzia Bożego we Wrocławiu – Gądowie

Dziękując za ofiarną posługę abp Józef Kupny podkreślił:  Jesteście wizytówką chrześcijaństwa poprzez uczynki miłosierdzia i otwarte serce, poprzez pomoc, którą świadczycie. Jesteście bardzo potrzebni nie tylko tym, którym pomagacie, ale jesteście potrzebni parafii, diecezji, Kościołowi . Przypomniał też początki Caritas sięgające posługi samych apostołów i ustanowienia pierwszych diakonów w Jerozolimie, był to też czas dawania świadectwa ofiarą życia za Chrystusa: – Dzisiaj tego nie musimy robić, a gdy Kościół mówi o dawaniu świadectwa, to mówi o takim przyciąganiu Chrystusa poprzez miłość i dobroć, która przyciąga do nas i czyni nas wiarygodnymi, w tym co mówimy. I zachęcam was, byście dalej dawali świadectwo miłości Boga do człowieka i bliźniego. Za to wam bardzo dziękuje. Niech wam wystarczy sił i otwartości serca na dalszą działalność. – zakończył metropolita.

Po modlitwie wolontariusze przeszli do Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego, gdzie świętowanie urodzin Caritas przemieniło się w radosne spotkanie. Uroczyste „Życzymy, życzymy” zostało zaśpiewane obecnej na Sali 100 – letniej Kazimierze Świtoń, wolontariuszce z parafii pw. Imienia Jezus we Wrocławiu.

Adrianna Kwiatkowska – Sekretarz Generalna Synodu Archidiecezji Wrocławskiej dziękowała wolontariuszom za współtworzenie wydarzeń synodalnych, włączenie się w obsługę uroczystości Otwarcia Synodu o zaprosiła na 30 listopada, na kolejny etap prac synodalnych.
W sposób szczególny wybrzmiało zaproszenie do udziału w inauguracji Roku Świętego, przeżywanego pod hasłem „Pielgrzymi Nadziei”. 29 grudnia ten jubileusz uroczyście zainauguruje abp Józef Kupny w łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem. Będzie to rok nadzwyczajnych odpustów, które będzie można uzyskać w kościołach stacyjnych. Siedem ośrodków Caritas Archidiecezji Wrocławskiej stanie się wówczas Znakami Nadziei – miejscami, gdzie Ewangelia zamienia się w czyn.

Dlatego wolontariusze Parafialnych Zespołów zostali poproszeni o zaangażowanie się poprzez reaktywację akcji „Upiecz dobro na Święta” i przyniesienie ciast dla wszystkich jubileuszowych pielgrzymów.

Ks. Dariusz Amrogowicz wraz z Pawłem Trawką zaprezentowali jubileuszową książkę pt. „Jesteśmy Darem Boga – 35 lat działalności Caritas Archidiecezji Wrocławskiej 1989 -2024”. – W książce znajdziecie kody QR, które skierują was do konkretnych stron Telewizji Polskiej, gdzie będziecie mogli zobaczyć felietony o działalności naszej Caritas” – podpowiadał ks. Amrogowicz. Książkę, jubileuszowy kalendarz i medalik z wizerunkiem św. Józefa zdobiącym kaplicę Domu św. Józefa w Małkowicach.

Magdalena Stachura CDC – koordynatorka pracy PZC w Archidiecezji Wrocławskiej, przybliżyła sylwetkę matki Gabrieli Kalusa, założycielki pierwszego wrocławskiego sekretariatu Caritas w roku 1905. Podkreśliła, że matka Gabriela do tego zadania gruntownie przygotowywała się w Niemczech obserwując działania społeczne Kościoła. Niektóre były inspirujące, inne wręcz przeciwnie. Podczas jednego z wizyt w prężnie działającej instytucja bardzo się rozczarowała: Organizacja to świecka, charytatywna, która otwarcie podkreślała, że dobroć nie pochodzi od Boga, a wdzięczność należy się ludziom. Na to Matka Gabriela nie chciała się zgodzić i wyraźnie zaznaczała w swojej posłudze, że działania te wypływają z Serca Bożego, Jego miłości i miłosierdzia, które należy głosić. Sama pragnęła stać się ofiarą miłosierdzia – victima caritatis. – podkreślała siostra Magdalena.

Dla wolontariuszy, w kameralnym recitalu wystąpiła harfistka Jadwiga Tomczyńśka i Maks Ambroziak.