O północy rozpoczął się zwiększony zrzut wody z Zapory Mietków do Bystrzycy. Przewiduje się, że poziom wody w rzece, za kilka godzin – około godziny 5-6 rano, osiągnie poziom zagrażający wylaniem.

🔴 Na Marszowicach trwają intensywne prace nad podnoszeniem wałów. Na miejscu działają żołnierze oraz strażacy, którzy wspólnie walczą o bezpieczeństwo mieszkańców. Choć wały należą do Wód Polskich, teraz to nie ma znaczenia. Centrum Zarządzania Kryzysowego dostarcza niezbędne materiały – piasek, worki i folię – aby podnieść wały o półtora metra i ochronić osiedla przed zalaniem.

🔴 Na miejscu obecnie trwa zabezpieczanie osiedla. Prace trwają nieprzerwanie, a do tej pory około 60% wałów zostało już pokrytych workami z piaskiem. Sytuacja jest dynamiczna, a na miejscu działa 150 strażaków oraz 450 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, z kolejnymi w drodze.

👉 Bystrzyca osiągnęła poziom 317 centymetrów, co jest o 50 centymetrów powyżej stanu alarmowego. Prognozy wskazują, że poziom rzeki będzie nadal rosnąć, osiągając 353 cm już jutro, a 19 września sytuacja może się jeszcze pogorszyć.

Na miejscu nie brakuje także wsparcia ze strony Caritas. Wolontariusze i pracownicy Caritas Archidiecezji Wrocławskiej są obecni w rejonie zagrożenia, niosąc pomoc służbom. Jadłodajnia Caritas przygotowała 5 dużych termosów z gorącą zupą oraz świeży chleb dla żołnierzy i strażaków, którzy od 12 godzin nieustannie pracują nad zabezpieczeniem wałów.

🙏 Dziękujemy za waszą nieocenioną służbę, żołnierze i strażacy. Caritas jest z wami, wspierając was w tej trudnej sytuacji.