W Oławie rozpoczęła się 13. edycja Pól Nadziei. Do udziału zgłosiło się 14 szkół z powiatu oławskiego, chcących wspierać Hospicjum Domowe Caritas Archidiecezji Wrocławskiej i szerzyć ideę hospicyjną. Pod opieką medyków jest obecnie 241 pacjentów.

– Po czasie izolacji z powodu pandemii dziś potrzeba nadziei – nadziei na spotkanie drugiego człowieka i wy jesteście tą nadzieją – mówił uczniom ks. Dariusz Amrogowicz inaugurując 13. edycję akcji Pola Nadziei w Oławie.

Akcja ma na celu szerzenie idei hospicyjnej, kształtowanie wśród młodych postawy solidarności z cierpiącymi i wspierania działań hospicjum. Przypomina o tym tegoroczne hasło: „Nadzieja rozkwita na nowo”.

– Dajecie nadzieję, że nie są sami z tym problemem, że nie są opuszczeni, ale że ktoś o nich pamięta, ktoś chce się o nich troszczyć. Dla was to też nauka -człowiek potrzebuje wsparcia, szczególnie w najtrudniejszym momencie. – podkreślił ks. Dariusz Amrogowicz.

W tegorocznej edycji bierze udział 14. Szkół z terenu powiatu oławskiego. Uczniowie uczestniczą w konkursach plastycznym i poetyckim a w szkołach odbywają się spotkania z pracownikami, wolontariuszami i podopiecznymi hospicjum domowego.

W tym roku po raz pierwszy odbędzie się „Poranek żonkilowy” podczas którego wyłonieni zostaną laureaci wspomnianych konkursów.

– Dzieci bardzo chętnie biorą udział w tych konkursach. Mają one na celu uwrażliwienie ale dają też możliwość uzewnętrznienia się, pokazania w jaki sposób młodzież, dzieci czują i solidaryzują się z podopiecznymi hospicjum, z osobami nieuleczalnie chorymi. To są tematy trudne a dzieci to podejmują – zaznacza Sławek Graczyk, koordynator hospicyjnego wolontariatu.

Podczas gali otwarcia lek. Adam Dziadura kierujący od strony medycznej działaniami hospicjum otrzymał odznakę Towarzystwa Przyjaciół Dzieci za propagowanie wśród najmłodszych pięknych idei związanych z troską o słabszych i chorych.

Pod opieką Hospicjum Domowego Caritas Archidiecezji Wrocławskiej jest obecnie 241 pacjentów. Tylko w roku 2021 przyjęto 130 nowych osób.