Ponad 9 ton żywności Caritas Archidiecezji Wrocławskiej rozprowadziła do Parafialny Zespołów. Dzięki temu uda się przygotować kilka tysięcy paczek dla osób korzystających ze wsparcia przy parafiach. Artykuły przekazane zostały z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych za pośrednictwem Caritas Polska.

– Ponad 5000 gospodarstw domowych i osób  pozostających w kryzysie bezdomności skorzystało w grudniu ze świątecznego wsparcia za pośrednictwem akcji prowadzonych przez naszą Caritas – wylicza ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej – Jednak nasza pomocnie jest realizowana tylko „od święta”, tak naprawdę pod opieką codziennie mamy 1500 osób, przez cały rok. Dlatego nie ustajemy w wysiłkach, aby to wsparcie mogło docierać do osób dotkniętych ubóstwem i doświadczającej realnej, materialnej biedy – dodaje.

Żywność odebrały 44 Parafialne Zespoły Caritas z terenu Archidiecezji Wrocławskiej.

– Na asortyment składają się konserwy mięsne, pasztet, gotowe dania, masło, cukier, makaron, mąka, konserwa warzywna i woda – wymienia Robert Jadwiszczak, diecezjalny koordynator Parafialnych Zespołów Caritas.

Z żywności zostaną przygotowane paczki dla osób korzystających ze wsparcia wolontariuszy Caritas w parafiach. Dary uzupełniane są przez żywność zebraną w trakcie zbiórek w sklepach i kościołach.

– Tegoroczna zbiórka żywności przed Bożym Narodzeniem była zdecydowanie jedną z najsłabszych pod względem ilości zebranej żywności, dlatego tym bardziej potrzebujemy tego wsparcia dla Parafialnych Zespołów – podkreśla Michał Brzezicki, koordynator zbiórek wrocławskiej Caritas.  Była to pierwsza, od rozpoczęcia pandemii, aktywna zbiórka prowadzona w sklepach.

Żywność trafiła do Wrocławia z magazynów Caritas w Częstochowie dzięki logistycznej pomocy żołnierzy 16. Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W 2021 roku Caritas Polska rozdysponowała 880 ton produktów spożywczych przekazanych z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w ramach „​Solidarnościowego Konwoju Wsparcia Seniorów” o wartości 8,5 mln zł.