– W sobotę, 21 marca przed jadłodajnią przy ul. Słowiańskiej we Wrocławiu kolejka osób czekających na gorące zupę osiągnęła rekordową długość. ­– Aby zapanować na tą sytuacją poprosiliśmy o pomoc dowódcę 16. Dolnośląskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej – wyjaśnia ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

Do zadań żołnierzy należy pomoc wolontariuszom w wydawaniu gorących posiłków oraz utrzymanie porządku w kolejce. ­ – Na podwórzu przy jadłodajni co dzień tworzy się długa kolejka a osoby w kryzysie bezdomności spożywały posiłek w najbliższym sąsiedztwie jadłodajni – opowiada Michał Brzezicki, koordynator jadłodajni. – Wojsko pomaga nam w utrzymaniu należnych odstępów pomiędzy osobami oczekującymi na zupę i prosi ubogich aby posiłki spożywali w innym miejscu – dodaje koordynator.

Jadłodajnia działa na zmienionych zasadach, tak aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo zarówno podopiecznym jak i pracownikom oraz wolontariuszom. – Zgłosili się do nas m.in. studenci z wrocławskich duszpasterstw akademickich, który wiedząc jaka jest sytuacja zdecydowali się na pomoc w jadłodajni – mówi Robert Jadwiszczak, koordynator wolontariatu Caritas. Młodzi wolontariusze odciążyli obsługę jadłodajni, tak aby panie kucharki nie miały styczności z podopiecznymi. Studenci w specjalnych termosach przenoszą zapakowaną w pojemniki jednorazowe zupę i dopiero wydają ją na zewnątrz jadłodajni prze ochronną folię.  W ten sposób dbamy o bezpieczeństwo pracowników i wolontariuszy.  

Dziennie jadłodajnia wydaje ponad 500 posiłków.